Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28-06-2008, 02:42 AM   #7 (permalink)
dtserkanozkan
Teğmen

Tesekkür: 0
1 Mesajina 5 kez İyi ki varsın denildi
dtserkanozkan is an unknown quantity at this point
Standart Ynt: Dişçi fobisi utangaçlıktanmış

Arkadaşlar;
Birincisi "dişçi" değil "diş hekimi" denmesi gerekmekte. Dişçiler eskide kalmış (hala bazı yerlerde olsalar da).
Ben bir diş hekimi ve ortodontistim. Özellikle sirona arkadaşımızın da bahsettiği üzere diş hekimi fobisi daha çok çocuklukta yaşanan bir kötü anıdan dolayı oluyor. Belki bunu kendisi yaşıyor, belki de duyuyor, ya da televizyonda izliyor. Ama bir şekilde küçüklükte bu beyninde yer ediyor. Tabi bu durumun oluşmasında hem ebeveynlerin hem de hekimlerin suçu var. Özellikle bazı hekimlerimiz çocukla nasıl diyalog kuracağını bilemiyor. Ya da bazı ebeveynler bazı şeyleri çocuklarının yanında konuşmaması gerektiğini veya ona söylememesi gerektiğini bilmiyor. Bazı hekimlerin yaptığı gibi"sen erkeksin sana bişey olmaz, aç bakiiim biraz daha ağzını" diyip sonrasında da 1 hafta çenenizi oynatamadığınız zamanlar da oluyor, hatta bizzat ben bunu üniversite öğrencisiyken 20 yaş dişimi çektirirken yaşadım. Önemli olan bence bu korkuyu kendi kafanızda çözmek ve sonrasında da etrafınızdakilerin tavsiyesi doğrultusunda iyi bir hekime gitmek olmalıdır. Siz de takdir edersiniz ki her meslek grubunda olduğu gibi bizde de bu tür hekimler var maalesef. Ve yine önemli olan sizin sağlığınız olduğu için diş sorunlarınızı ertelememelisiniz. Bana göre bütün herşey güvende bitiyor, lütfen güvenebileceğiniz bir diş hekiminiz olsun.
Tabi bütün bunların yanında hem bizim hem de ülke ekonomimiz için en karlı tedavinin koruyucu tedavi olduğunu unutmamalıyız. Bu yüzden hergün 2 kere ve en az hiç olmadı 1 dakika kadar dişlerimizi fırçalıyoruz, fırçalamış olmak için değil, gerçek anlamda bir fırçalama olmalı. Tabi ki 6 aylık diş hekimi kontrollerini de unutmamalıyız. Telkinimizi verdikten sonra bana müsade.
Hepinize çürüksüz ve ağrısız günler dileğiyle...
dtserkanozkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla