Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Yutma Korkusu (http://www.hayatimdegisti.com/forum/yutma-korkusu/)
-   -   Çiğneme Korkusu (http://www.hayatimdegisti.com/forum/yutma-korkusu/615387-cigneme-korkusu.html)

Işıldayan Safir 13-09-2010 01:48 AM

Çiğneme Korkusu

Merhaba arkadaşlar,

Bir süredir beslenme problemleriyle ilgili konuları araştırıyorum. Ama kendi yaşadığım problem hakkında herhangi bir bilgi edinemedim. Ben birçok sebzeyi yiyemiyorum. O yiyecekleri ağzıma alamıyorum. Çiğnemekten korkuyorum. Yutma faslı konusunda pek deneyimli değilim yiyemediğim için ancak bir sefer ki denemem de kusmuştum. 2. seferkinde ise neredeyse kusacaktım. Aklıma gelmesiyle bile irkiliyorum.

Sırf çiğnemekten korktuğum için hiç hayatımda tadını dahi bilmediğim bir çok sebze var. O nedenle sağlıksız besleniyorum. Sağlıklı beslenmenin önemi tartışılmaz olduğu için ben de bu korkunun ben de hangi duyguyla oluştuğunu merak ediyorum. Tabii nasıl aşabileceğimi de...

Biber yemem. Adından bile iğreniyorum. Onunla ilgili küçükken yaşadığım kötü bir anım var ondan etkilendiğim kesin. Ama öncesinde de yemiyordum. Ancak diğer sebzeleri neden yemediğim konusunda hiçbir fikrim yok ve yediğimi hiç hatırlamıyorum.

Çiğneme korkusu ile ilgili bilgi sahibi olan ya da aynı problemi yaşayan arkadaşlarımız varsa deneyimlerini paylaşıp, önerilerde bulunurlarsa sevinirim.

Sevgilerimle...

yeni bir hayat 13-09-2010 01:19 PM

Cevap: Çiğneme Korkusu

Ciddi bir sorun,kızımda bu kadar olmasa da kırmızı ette bu sorunu yaşıyor..Yutamıyor kesinlikle..İlaç da kullanamıyor..küçükken dahi doktor, hap mı iğne mi diye sorduğunda iğneyi tercih ederdi..Bitkisel tabletlerde çiğneyebildiği için problem olmuyor ama,kimyasal haplarda bu durum devam ediyor..

Işıldayan Safir 15-09-2010 03:21 PM

Geçmiş olsun yeni bir hayat. Anlaşılmaz geliyor birçok kişiye ama gerçekten önemli bir problem. Ben bunun için doktora gitmedim ama düşünüyorum.

Yemem gerektiği için bende kabak patlıcan filan gibi sebzeleri mercimek çorbasını çok sevdiğim için rondodan geçirip içine katıyorum bazen. O zaman çiğneme gibi bir problemim olmuyor. Ama et de bu olmaz tabii. Hiç mi kırmızı et yiyemiyor bilmiyorum ama belki iğreniyordur kokularından ve yutarken boğazında kalmasından korkuyordur. Ben de mesela bir an önce yutup kurtulma isteği oluyor. Panikliyorsunuz hemen yutamadığınızda. Yani ben iğreniyorum o nedenle. Kırmızı etlerin de çoğunu yiyemiyorum. Özellikle kuzumsu koyunumsu hayvanların etlerini hayatta yiyemem. Bu ara tavuk etinden de tiksindim.

Bir de ben bir şeye dikkat ettim. Çiğnemekten korkmak ya da yutmaktan korkmak aslında kusmaktan korkma nedeniyle oluşmuş olabilir. Kusacağını hissettiği için yutamıyor olabilir kızında. Bende bu düşünce fazlasıyla var. Yuttuğum zamanlarda bunu yaşadım çünkü. Ama tam olarak bilinçaltıma nasıl yerleştiği konusunda fikrim yok.

Umarım en kısa sürede düzelir. Sevgiyle kal. sad456

tolgaasya 15-09-2010 03:43 PM

Geçmiş olsun...

smyrna1 15-09-2010 03:53 PM

bende küçükken taze fasulye yiyemezdim çünkü hasta olduğum hiç birşey yiyemediğim bir vakit klasik türk annelerine dahil olan annem zorla yedirmeye çalışmıştı ve istifra etmiştim ondan sonra yaklaşık 15-16 yaşlarıma kadar bir daha o sebzeyi yiyememiştim, şu anda çok severim mesela zeytinyağlıu yada etli tae fasulyeyi, ha o gün fasulye vardı ne bileyim patlıcan kabak falan olsa aynı tiksintiyi ondada yaşardım sanırım, seninde biberden olan isteksizliğin diğer sebzelerede etki etmiş olabilir, şunu önerebilirim mesaela biberi yemek olarak yiyemezsin ama kahvaltıda domates salatalık biber dilimle üzerine zeytinyağı ve kuru nane gezdir yanındada güzel bir izmir tulumu:D bu şekilde dene bir müddet sonra çeşitli başka şekillerde tüketmeye çalış zamanla geçer bende geçti çünkü...

reyna 15-09-2010 03:57 PM

ay güzelim sende çocuklarım gibisin.ve birçok çocukda bu problem var bence çok ciddi aç kalman lazım ve önüne yemediğin yemekleri koy benim fikrim bence yersin.ben çocuklara işkence gibi olsada öyle yaptım şükürler olsun şimdi yiyiyorlar

Işıldayan Safir 15-09-2010 04:13 PM

Alıntı:

smyrna1 Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 768543)
bende küçükken taze fasulye yiyemezdim çünkü hasta olduğum hiç birşey yiyemediğim bir vakit klasik türk annelerine dahil olan annem zorla yedirmeye çalışmıştı ve istifra etmiştim ondan sonra yaklaşık 15-16 yaşlarıma kadar bir daha o sebzeyi yiyememiştim, şu anda çok severim mesela zeytinyağlıu yada etli tae fasulyeyi, ha o gün fasulye vardı ne bileyim patlıcan kabak falan olsa aynı tiksintiyi ondada yaşardım sanırım, seninde biberden olan isteksizliğin diğer sebzelerede etki etmiş olabilir, şunu önerebilirim mesaela biberi yemek olarak yiyemezsin ama kahvaltıda domates salatalık biber dilimle üzerine zeytinyağı ve kuru nane gezdir yanındada güzel bir izmir tulumu:D bu şekilde dene bir müddet sonra çeşitli başka şekillerde tüketmeye çalış zamanla geçer bende geçti çünkü...

Biberi yemiyordum. Kardeşimle teyzemin kızı da alay etmişti yemediğim için. Ben de yiyorum demiştim. Onlarda ye de görelim demişlerdi. Bende o nedenle yemek zorunda kalmıştım. Sonu seninki gibi olmuştu ama öncesinde de sevmiyordum. O şeyi hayatta ağzıma süremem. Ama onu yediğimi hatırlıyorum yine. Diğerlerine dair hiçbir şey hatırlamıyorum.

Bir de İzmir tulumu nasıl oluyor. Birçok hayvansal gıdayı yiyemiyorum. Çok afedersin ama ineğin kendisini yiyomuşum gibi hissediyorum. şaşkınx Midem bulanıyor. Bilmem pek peynir çeşitlerini. Hangisi hangisi bilemedim şimdi. Beyaz peynir de bile ayrım yapıyorum. girlhaha

Ama günlüğümde de yazdım mesela önceden lahana sevmezdim. Artık yiyorum. Zorlama olmadan kendi isteğimle yaptım.

Alıntı:

reyna Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 768545)
ay güzelim sende çocuklarım gibisin.ve birçok çocukda bu problem var bence çok ciddi aç kalman lazım ve önüne yemediğin yemekleri koy benim fikrim bence yersin.ben çocuklara işkence gibi olsada öyle yaptım şükürler olsun şimdi yiyiyorlar

Ama bu çok yanlış bir uygulama. Daha da fazla nefret edebilirlerdi. Benim annem de bana yaptı ve hala zaman zaman yaptığı oluyor. Aç da kalsam yemiyordum ben. Mesela sadece sevmediğim bir yemeği yapıp önüme koyuyordu. Bunu yiyeceksin diyordu. Şimdi bile yaptığı oluyor. Ve hiçbir zaman yememişimdir önüme yiyeceksin diye koyduğu sevmediğim bir şeyi. O nedenle en çok öfkelendiğim konu yemek konularıdır benim. Sevmediğim bir şeyi bildiği halde önüme koymasına çok öfkelenirim annemin.

Misafirlikte de insanlar ayıp olmasın diye sevmedikleri bir şeyi bile yerler. Ama ben sevmiyorsam hep geri çeviririm. Çünkü hoşlanmıyorum. Annem orada da derdi bari burada ye ayıp diye. Ben de ona senin yaptığını bile yemiyorum başkasının yaptığını mı yicem diye cevap verirdim. Tanıdıklar da alıştı bana. Koymadan önce sever miydin diye soruyorlar. girlhaha

Ben zorlama olmadan yemek istiyorum. Çünkü daha kötü sonuçlara da sebep olabilir.

gülpor 16-09-2010 12:01 AM

Alıntı:

Zerynthia Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 768049)
Merhaba arkadaşlar,

Bir süredir beslenme problemleriyle ilgili konuları araştırıyorum. Ama kendi yaşadığım problem hakkında herhangi bir bilgi edinemedim. Ben birçok sebzeyi yiyemiyorum. O yiyecekleri ağzıma alamıyorum. Çiğnemekten korkuyorum.

Slm:) anladığım kadarıyla sebzelerin tadıyla sorunun yok,daha doğrusu çiğneyemediğin için ben bu kanıya vardım...Zerynthia ,çiğneme sorunun bence bebeklikten kalma diye düşünüyorum,çünkü anneler, bebeklerine bütün yiyecekleri ezip sulandırıp vermeyi çok sevdiklerinden(kolaylık olsun diye tabii:) ),bebeklerde çğnemeyi bilmiyor sonuçta ve bu durum büyüyünceye kadar devam ediyor...Ben kendi adıma etrafımda bu sebebten sorunlar yaşayanlar gördüm...umarım sebeb bulma konusunda yardımcı olabilmişimdir,sevgiyle...

Işıldayan Safir 11-10-2010 08:20 PM

Alıntı:

gülpor Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 768609)
Slm:) anladığım kadarıyla sebzelerin tadıyla sorunun yok,daha doğrusu çiğneyemediğin için ben bu kanıya vardım...Zerynthia ,çiğneme sorunun bence bebeklikten kalma diye düşünüyorum,çünkü anneler, bebeklerine bütün yiyecekleri ezip sulandırıp vermeyi çok sevdiklerinden(kolaylık olsun diye tabii:) ),bebeklerde çğnemeyi bilmiyor sonuçta ve bu durum büyüyünceye kadar devam ediyor...Ben kendi adıma etrafımda bu sebebten sorunlar yaşayanlar gördüm...umarım sebeb bulma konusunda yardımcı olabilmişimdir,sevgiyle...

Bilmiyorum. Geçen gün annem bir salata yapmıştı. Çok değişik bir şey. Havuçlu rendelenmiş gibi ama pişirilmiş. Pişmiş havuçları yemeye başlamıştım. Yani barbunyanın içinde olunca bir de rus salatasında yiyebiliyordum. O salatadan yemek istedim. Çiğneyemedim. Tadı da güzel değildi. Böyle çizgi filmlerde suratı kayan tipler olur yaa aynen öyle oldum. Şekilden şekle girdim. Yutmak istedim bir an önce. Çiğneyemedim yani. Çiğnemeden yuttum. Berbattı. Annemle babam baka kaldı. Annem aaaa çiğneyemiyor, yiyemedi diye söyleniyordu onu hatırlıyorum. http://www.iddaa-tahmin.com/forum/im...ies/saskin.gif

kediseverim 11-10-2010 09:02 PM

ne farklı ne güzel yaratıklarız değil mi arkadaşlarlar...mesela bende bamya yemeğini çok severim tabak tabak yerim...küçükken annem kızardı saklardı tencereyi hasta olucam fazla yedim diye gece kalkar tencereyi bulur masanın altında hepsini yerdimy789inanın abartmıyorum annem sabah boş tencereyi görünce kızardı birdaha pişirmiçem bamya mamya sevinclidiye bağırırdı girlhahagerçekten korkutucu 7-8yaşlarında bir çocuğun bir tencere bamyayı bir seferde yemesi ...şimdi bile kardeşim bana bamiş diye seslenir...ama şam fıstığından nefret ederim fıstıklı çikolata baklava ağzıma bile sürmem hatta bir keresinde restorantta künefe istemiştim garsona özellikle belirttim fıstık gökmeyin üzerine diye usta da tanıdık diye fıstığı boca etmiş güzelim künefeye yiyemedim yaa sinirden ağlayacaktıms456

WEZ Format +3. Şuan Saat: 12:47 PM.