Geri git   Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri > Yaratıcı Yazarlar Edebiyat Tarih Felsefe Klubü > Yaratıcı Yazarlar Klubü > Tarihten Telkinler

Uyarılar

kızılderililer

Yaratıcı Yazarlar Klubü ve Tarihten Telkinler kızılderililer Konusunu hayatimdegisti.com Konuğumuz olarak inceliyorsunuz hayatimdegisti.com sitemizde yaşamınızı hemen degistirecek bir cok telkinli hipnoz mp3 vardir tesaduf eseri de buradaysanız mutlaka inceleyiniz üst link TelkinCD tıklayınız ben çok severim kızılderilileri... küçükken onlarla ilgili filmleri seyretmeye bayılırdım... büyüyünce yaşam tarzlarını inceledikçe daha çok sevdim kendilerini... bir arkadaşımın kızılderili sevgisiyle zirve yaptı onlara olan tutkum.. shamanic olmasaydım kızılderili olurdum mutlaka......

ayrıca bu konularda arama yapan konuklarımız var Tarihten Telkinler telkin cd indir izle İstanbul Tarihten Telkinler nerededir kimdir Tarihten Telkinler çekirdek inanç temizliği İzmir bursa Tarihten Telkinler hipnoz Tarihten Telkinler olumlama seminerleri eğitimi çaresi tedavisi Tarihten Telkinler hakkında bilgi bilinçaltı telkin cd telkin mp3 Tarihten Telkinler kuantum düşünce kitap haberi

kızılderililer

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13-11-2007, 03:20 PM   #1 (permalink)
Administrators
♥Ozlem Şahin ♥

shamanic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 13,842
2,276 Mesajinıza toplam 13,392 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
shamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond repute
Standart kızılderililer

ben çok severim kızılderilileri...
küçükken onlarla ilgili filmleri seyretmeye bayılırdım...
büyüyünce yaşam tarzlarını inceledikçe daha çok sevdim kendilerini...
bir arkadaşımın kızılderili sevgisiyle zirve yaptı onlara olan tutkum.. shamanic olmasaydım kızılderili olurdum mutlaka...

Buraya ilk defa geliyorsanız ismim Atakan Sönmez ve burası hayatimdegisti.com.Boğaziçi üniversitesi mezunuyum ve Türkiyede ilk Subliminal Telkin Uzmanıyım.tıklayın

Bir site olsa onu bulanların uykuda dinledikleri mp3 ler ile hayatları değişse… Bir site olsa onu bulanlar hipnoz olmadan sadece subliminal mp3 leri yükleyip ve uykuda dinleyerek hayatlarını değiştirseler. Bu fikir 1995 yılında yani 25 yıl önce çıkmıştı. 15 yıl önce ise bu mp3 lerin kişiye engel olan çekirdek inançlara göre hazırlanması yani cekirdekinanc.com fikri oluştu

Hipnoz gibi bir şey mi subliminal mp3 nedir?

Tam olarak değil. Öncelikle size engel olan 0-11 yaş arası oluşan bilinçaltı kayıtlarınız yani çekirdek inançlarınız bulunur. Sonra bu çekirdek inançlarınızın pozitif halleri olumlamalar isminize özel olarak mp3 lerin ve müziğin içine gizlenir. Siz de uykuda ya da uyanıkken bu mp3 leri dinleyerek sonuç alırsınız. Çocukluğunuzda size söylenenlerin tam tersini dinlediğiniz kayıtlarla binlerce kez bilinçaltınıza yerleştirmiş oluruz.

Çekirdek inançların hayatımda engellere neden olduğunu nasıl anlarım?

Hayatınızda hep aynı şeyler tekrar ediyorsa. İlişkilerde hep aynı şeyleri yaşıyorsanız... Aşırı fedakar bir yapınız varsa ve bu sanki göreviniz haline geldiyse. Birilerini kurtarmaya çalışıyorsanız. Paranızın bereketi yoksa sürekli gereksiz harcamalar çıkıyorsa birikim yapamıyorsanız. Hayır demekte zorlanıyorsanız. Odaklanmakta bir şeyleri devam ettirmekte sorun yaşıyorsanız. İlişkilerde mıknatıs gibi sorunlu kişileri çekiyorsanız. İş hayatında iniş çıkışlar sürekli oluyorsa. Ertelemeleriniz fazla ise. Aşırı kontrolcü ve garantici bir yapınız varsa kaygı düzeyiniz yüksekse hep en kötü ihtimali düşünüyorsanız ve şanssızlıkları sorunlu olayları ve sorunlu kişileri hayatınıza çekiyorsanız çocuk yaşta oluşan çekirdek inançlar hayatınızı yönetiyor olabilir.

25. yıla özel şimdi arayanlara 5 dakikalık çekirdek inanç ön tespit ve bir günlük deneme telkin mp3 ücretsizdir. Ön tespitte size engel olan birkaç çekirdek inanç örneği verilir. Atakan Sönmez tarafından yapılır ve bilgi amaçlıdır. +90 5424475050 Türkiye dışındakiler whatsapp tan arayabilir cekirdekinanc.com inceleyiniz.

Alt 13-11-2007, 03:22 PM   #2 (permalink)
Administrators
♥Ozlem Şahin ♥

2,276 Mesajinıza toplam 13,392 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
shamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond repute
Standart Ynt: kızıderili kızıldereliler

aşkı tanıdığında yaratıcılığıda tanırsın..

arkamda yürüme, ben öncün olmayabilirim. önümde yürüme, takipçin olmayabilirim. yanımda yürü, böylece ikimiz eşit oluruz. (ute kabilesi)

dünyadaki her şeyin bir sebebi vardır. her bitki bir hastalığı tedavi etmek için büyür. ve her insan bir görevle yaratılmıştır.

insanın gözleri öyle kelimelerle konuşur ki dil onları telaffuz edemez.

eğer herkes bir başkası için bir şey yaparsa dünyada ihtiyaç içinde kimse kalmaz. sadece bir kişiye yardım et! şimdiki usul bu değil ama inanıyorum, insanlar bu yolu öğrenecekler.

tanrıdan korkmayan insan kuvvetli değildir...

son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak...

her şey halkadır. her birimiz kendi hareketlerimizden sorumluyuz. hepsi döner dolaşır, bize geri gelir.

sevgi ile yorulmadan ilerleriz. sevgi ile, sadece onunla başkaları için fedakarlık yapabiliriz. ..

düşmanımı cesur ve kuvvetli yap! eğer onu yenersem utanç duymayayım. (apache kabilesi)

yaşlılık ölüm kadar şerefli değildir. yine de çok kimse onu ister.

yapmamız gereken: her şeyi eski sadeliğine döndürmektir, böylece bozulan düzenimiz yeniden kurulacaktır.

fakir olmak, şerefsiz olmaktan daha küçük bir meseledir...

yaşlılar konuşmaya başladığı zaman sessiz ol ve dinle...

dedikodu şeytan ile dama oymak gibidir.. bazen kazanırsınız ama çoğu zaman kendi oyununuzda tuzağa düşersiniz...

sevgilerle

Alt 13-11-2007, 04:51 PM   #3 (permalink)
Administrators
♥Ozlem Şahin ♥

kızıldereli reisleri

avlayacaksan en zayıf geyiği avla, çünkü sağlam olanlar yeni neslin devamını sağlayacaktır.

barış ve mutluluk her anda mevcuttur. barış ve mutluluk her adımdadır. ruhun meseleleri için siyasi çözümler yoktur.

bir başkasının kabahati hakkında konuşmadan önce daima kendi makoseninin içine bak (sauk kabilesi)

bir düşman çok, yüz dost azdır. (hopi kabilesi)
Alt 15-11-2007, 08:36 PM   #4 (permalink)
Yüzbaşı

Tesekkür: 29
190 Mesajinıza toplam 493 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
hülyaa has a spectacular aura abouthülyaa has a spectacular aura abouthülyaa has a spectacular aura about

kızılderelilerin böyle düşündüklerini bilmiyordum..hayat felsefeleri oldukça güzel..birşey daha öğrendim bugün..teşekkürler samanıc...
Alt 16-11-2007, 03:20 PM   #5 (permalink)
Pınar Akgüç

pakguc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 20
176 Mesajinıza toplam 519 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
pakguc isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.

gerçekten çok güzel, doğanın güzelliğinin farkına varıp doğayı seven insanlar
pakguc isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla
Alt 27-11-2007, 12:56 AM   #6 (permalink)
Administrators
♥Ozlem Şahin ♥

doğum yapan herşey dişidir. kadınların ezelden beri bildiği kainatın dengelerini erkekler de anlamaya başladıkları zaman, dünya daha iyi bir dünya olmak üzere değişmeye başlamış olacaktır.

(mohawk kabilesi)

bana söylersen unutabilirim,
gösterirsen anımsayabilirim,
ama benide katarsan anlarım....

bir kere al şunu demek, iki kere ben vereceğim demekten iyidir.

(kabilesi bilinmiyor)

su gibi olmalıyız. her şeyden aşağıda, ama kayadan bile kuvvetli.

(siyu kabilesi)

ölüler güç ve bilgilerini beraberinde götürmez, yaşayanlara ilave eder.

(hopi kabilesi)

komşun hakkında hüküm vermeden önce, iki ay onun makosenleriyle yürü!

(cheyenne kabilesi)

unutmayın çocuklarınız sizin değildir. onu yaratıcıdan ödünç aldınız

doğru bildiklerini anlat, ama akıl vermeye kalkma, anlatılanları iyi dinle, ama hepsini doğru sanma. sessiz kalmak, bir şey bilmediğin anlamına gelmez, çok konuşmakta çok şey bildiğini göstermez. herkesi kendine eşit gör, her kim olursa olsun bir insanı küçümsemek akılsızlık, çok büyük görmekte korkaklıktır. cesaret akıldan gelirse cesarettir, bilgisizlikten gelirse cehalettir

pps dosyası için...

http://www.dosyapaylasin.com/upload/...896c479d2c3748
Alt 05-12-2007, 03:18 AM   #7 (permalink)
Administrators
♥Ozlem Şahin ♥

nehir

hopi büyüklerinden:

insanlara bunun onbirinci saat olduğunu anlatmaktaydı nız, şimdi geriye gitmeli ve insanlara bunun zamanı olduğunu anlatmalısınız. ve düşünülmesi gereken şeyler olduğunu….
nerede yaşıyorsunuz?
ne yapıyorsunuz?
ilişkileriniz nedir?
suyunuz nerede?
bahçenizi bilin.
gerçeğinizi söylemenin zamanıdır.
topluluğunu yaratın.
birbirinize karşı iyi olun.
ve lider için kendinizin dışına bakmayın.

bu iyi bir zaman olabilir! şimdi çok hızlı akan bir nehir var. o kadar büyük ve hızlı ki korkanlar olacaktır. kıyıya tutunmaya çalışacaklar. parçalandıkları nı hissedecekler ve çok ıstırap çekecekler.
nehrin bir varış yeri olduğunu bilin. büyükler kıyıdan uzaklaşmamız gerektiğini söylüyor, nehrin ortasına gidin, gözlerinizi açın ve başınız suyun üzerinde olsun.
orada sizinle olanın kim olduğunu görün ve kutlayın. tarihimizde bu zamanda, hiçbir şeyi kişisel olarak almıyoruz. spiritüel büyümemiz ve yolculuğumuz duruverdi.
yalnız kurdun zamanı sona erdi. kendinizi toplayın!
tutumunuzdan ve söz dağarcığınızdan “mücadele” sözcüğünü çıkarın. şimdi tüm yaptıklarımız kutsal bir şekilde ve kutlama içinde yapılmalı.
hepimiz bir yolculuğa çıkmak üzereyiz.
beklediklerimiz kendimiziz!

oraibi, arizona - hopi nation

Alt 25-01-2008, 09:05 AM   #8 (permalink)
Administrators
♥Ozlem Şahin ♥

kızılderililerin bilgelik dolu atasözleri

beyazların amerika’ya adım atmasıyla kaderleri değişen ve asimilasyona uğrayan kızılderililerin bazı sözleri,
yüzlerce yıl öncesinden günümüze bilgelik taşıyor.

bir kızılderili atasözü,
“nimet de külfet de büyük ruhun elindedir. bazen onun külfeti bizi nimetinden daha fazla akıllandırır” derken,
bir başka atasözü ise
“derinin rengi insanları farklı kılmaz. iyi iyidir, kötü kötüdür. büyük yaratıcı hepimizi kardeş olarak yaratmıştır”
ifadesiyle eşitliğin ve kardeşliğin değerini gözler önüne seriyor.

polisler tarafından çıkarılan ve mevsimlik olarak yayınlanan son istasyon dergisinin 2. sayısında kızılderili atasözlerine yer verildi.

kızılderili ritüelleri ile “oturan boğa”, “geronimo”, “dinelen ayı”, “çılgın at”, “kara şahin”, “tepen kuş”, “kırmızı bulut” ve “gümüş bıçak”
gibi ünlü kızılderili şefleri hakkında bilgilere yer verilen yazıda,
apache, siouw, cherokee, kara ayak, comanche, arapaho, mohican ve cheyenne gibi ünlü kızılderili kabilelerinin yüzyıllardan süzülüp
gelen atasözleri de yer alıyor. kızılderili kültürü ile inanışlarını da yansıtan bilgelik dolu atasözlerinden bazıları şöyle:

* ağlamaktan korkma. zihindeki ıstırap veren düşünceler gözyaşı ile temizlenir.

* bir düşman çok, yüz dost azdır.

* düşmanımı cesur ve kuvvetli yap. eğer onu yenersem utanç duymamayım.

* derinin rengi insanları farklı kılmaz. iyi iyidir, kötü kötüdür. büyük yaratıcı hepimizi kardeş olarak yaratmıştır.

* su gibi olmalıyız. her şeyden aşağıda ama kayadan bile kuvvetli.

* yeryüzüne iyi muamele et. o babanızın malı değil, onu çocuklarınızdan ödünç aldınız.

* komşunun hakkında hüküm vermeden önce iki ay onun mokasenleriyle yürü.

* ölüler güç ve bilgilerini beraberinde götürmez, yaşayanlara ilave eder.

* bir kere ‘al şunu’ demek, iki kere ‘ben vereceğim’ demekten iyidir.

* gözün ile değil yüreğin ile hüküm ver.

* kehanet, muhtemel bir olayı kesin bir bakış ile görmekten başka bir şey değildir. hava ya bulutlu olacaktır ya da güneş açacaktır.

* eğer herkes bir başkası için bir şey yaparsa dünyada ihtiyaç içinde kimse kalmaz.

* yanlışı gören ve önlemek için eli uzatmayan, yanlışı yapan kadar suçludur.

* şeytan hakkında konuşmayın. gençlerin kalbinde merak uyandırır.

* senin vicdanını senden başkası temsil edemez.

* insanlar tabiattan uzaklaştıkça kalbi katılaşır. insanın gözleri öyle kelimelerle konuşur ki dil onları telaffuz edemez.

* verdikleri sözün sadece birini tuttu çatal dilli soluk yüzlüler; “topraklarınızı alacağız” dediler ve aldılar.

* son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde, beyaz adam paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak.
http://www.ntvmsnbc.com/news/433687.asp
Alt 25-01-2008, 09:20 AM   #9 (permalink)
Administrators
♥Ozlem Şahin ♥

ben bu mektubu yıllar önce okuduğumda çok ağlamıştım..

1854 yılında a.b.d. başkanı yazdığı bir mektupla amerikaya gelen beyaz göçmenlere
toprak bulmak amacıyla kızılderililerden toprak istemiş ve
"bu isteği kabul edilecek olursa, kızılderililere rahatlıkla yaşayabilecekleri bir bölgenin ayrılacağını bildirmiştir.

topraklarının büyük bir bölümü zaten beyazlar tarafından zorla ellerinden alınmış olan kızılderili reisi seattle
bir söyleviyle a.b.d. başkanına yanıt vermiş ve bu yanıt mektup olarak a.b.d. başkanına gönderilmiştir.
mektubun aslı amerika, seattle, squamish müzesinde korunmaktadır.

insan ve doğa diyalektiğini en güzel dile getiren metinlerden biri olarak günümüzde değeri daha çok anlaşılmaktadır.

şef seattle'ın mektubu super

yüzyıllardır halkımın üzerine merhamet gözyaşları döken şu sonsuz gökyüzü bir gün değişebilir.
bugün açık gözüken gökyüzü yarın bulutlarla kaplanabilir.

sözlerim, asla yer değiştirmeyen yıldızlar gibidir.
şef seattle her ne söylerse, washington'daki büyük şef ona, güneşin ya da mevsimlerin dönüşüne inandığı ölçüde inanabilir.

washington'daki büyük şef bize dostluk ve iyilik dilekleriyle birlikte bizden topraklarımızı satın almak istediğini bildirmiş.
onun, bizim arkadaşlığımıza çok fazla ihtiyacı olmadığını biliyoruz.

merak ediyoruz ki; gökyüzünü ve toprağın sıcaklığını nasıl satın alabilir ya da satabilirsiniz?
bunu anlamak bizler için çok güç.

bir zamanlar insanlarımız bu topraklara tıpkı rüzgarda kıvrımlanan deniz dalgalarının kabuklu kuru yüzeyleri kapladığı gibi yayılmışlardı.
çok uzun zaman geçti ve o büyük kabileler artık hüzünlü bir anı oldu.

bu toprakların her parçası halkım için kutsaldır.
çam ağaçlarının parıldayan iğneleri, vızıldayan böcekler, beyaz kumsallı sahiller, karanlık ormanlar ve
sabahları çayırları örten buğu; halkımın anılarının ve geçirdiği yüzlerce yıllık deneylerin bir parçasıdır.

ormandaki ağaçların damarlarında dolaşan su, atalarımızın anılarını taşır; biz buna inanırız.
beyazlar için durum böyle değildir.
bir beyaz, öldükten sonra yıldızlar alemine göç ettiği zaman, doğduğu toprakları unutur.
bizim ölülerimiz ise bu toprakları unutmaz.
çünkü kızılderili, gerçek anasının toprak olduğuna inanır.

washington'daki büyük beyaz reis bizden toprak almak istediğini yazıyor.
bu bizim için büyük bir fedakarlık olur.

büyük beyaz reis, bize rahat yaşayacağımız bir yerin ayrılacağını, bize babalık edeceğini,
biz kızılderililerin ise onun çocukları olacağımızı söylüyor.
bu önerinizi düşüneceğiz.
ama yine de bunun kolay olmayacağını itiraf ederim.
çünkü bu topraklar bizim için kutsaldır.

nehirlerin ve ırmakların suyu, bizim için sadece akıp giden su değildir;
atalarımızın kanıdır aynı zamanda.
bu toprakları size satarsak, bu suların ve toprakların kutsal olduğunu çocuklarınıza öğretmeniz gerekecek.

biz nehirleri ve ırmakları kardeşimiz gibi severiz. siz de aynı sevgiyi gösterebilecek misiniz kardeşlerimize?

biliyorum, beyaz adam bizim gibi düşünmez.
beyazlar için bir parça toprağın diğerinden farkı yoktur.
beyaz adam topraktan istediğini almaya bakar ve sonra yoluna devam eder.
çünkü toprak beyaz adamın dostu değil, düşmanıdır.
beyaz adam topraktan istedigini alınca başka serüvenlere atılır.

beyaz adam annesi olan toprağa ve kardeşi olan gökyüzüne,
alıp satılacak, işlenecek, yağmalanacak bir şey gözüyle bakar.
o'nun bu ihtirasıdır ki, toprakları çölleştirecek ve herşeyi yiyip bitirecektir.

beyaz adamın kurduğu kentleri de anlayamayız biz kızılderililer.
bu kentlerde huzur ve barış yoktur.
beyaz adamın kurduğu kentlerde, bir çiçeğin taç yapraklarının açarken çıkardığı tatlı sesler,
bir kelebeğin kanat çırpışları duyulmaz.

belki bir vahşi olduğum için anlayamıyorum ama, benim ve halkım için önemli olan şeyler oldukça başka.
insan bir su birikintisinin etrafına toplanmış kurbağaların, ağaçlardaki kuşların ve doğanın seslerini duymadıkça, yaşamın ne değeri olur?

bir kızılderiliyim ve anlamıyorum.
biz kızılderililer, bir su birikintisinin yüzünü yalayan rüzgarın sesini ve kokusunu severiz.
çam ormanının kokusunu taşıyan ve yağmurlarla yıkanıp temizlenmiş meltemleri severiz.

hava önemlidir bizim için. ağaçlar, hayvanlar ve insanlar aynı havayı koklar.
beyaz adam için bunun da önemi yoktur.

ancak size bu toprakları satacak olursak, havanın temizliğine önem vermeyi de öğrenmeniz gerekir.
çocuklarınıza havanın kutsal olduğunu öğretmeniz gerekir.
hem nasıl kutsal olmasın ki hava?
atalarımız doğdukları gün ilk nefeslerini onun sayesinde almışlardır.
ölmeden önce son nefeslerini de gene bu havadan almazlar mı?

toprak satmamız için yaptığınız öneriyi inceleyeceğiz.
eğer önerinizi kabul edecek olursak, bizim de bir koşulumuz var:
beyaz adam bu topraklar üzerinde yaşayan bütün canlılara saygı göstersin.

ben bir vahşiyim ve başka türlü düşünemiyorum.
yaylalarda cesetleri kokan binlerce buffalo gördüm.
beyaz adam trenle geçerken vurup öldürüyor bu hayvanları sadece eğlenmek için.
dumanlar püskürten bu demir atın bir buffalo'dan daha değerli olduğuna aklım ermiyor.
biz sadece yaşayabilmek için avlardık buffalo'ları.

bütün hayvanları öldürecek olursanız nasıl yaşayabilirsiniz?
canlıların yok edildiği bir dünyada insan ruhu yalnızlık duygusundan ölür gibi geliyor bize.
unutmayın, bugün diğer canlıların başına gelen yarın insanın başına gelir. çünkü bütün hepsinin arasında bir bağ vardır.

şu gerçeği iyi biliyoruz:
toprak insana değil, insan toprağa aittir.
ve bu dünyadaki herşey, bir ailenin fertlerini biribirine bağlayan kan gibi, ortaktır ve biribirine bağlıdır.
bu nedenle de dünyanın başına gelen her felaket insanoğlunun da başına gelmiş sayılır.

bildiğimiz bir gerçek daha var:
sizin tanrınız bizimkinden başka bir tanrı değil.
aynı tanrının yaratıklarıyız.
beyaz adam bir gün bu gerçeği de anlayacak ve kardeş olduğumuzu farkedecektir.
siz tanrınızın başka olduğunu düşünmekte serbestsiniz.
ama hepimizi yaratan tanrı için kızılderili ile beyazın farkı yoktur.
ve kızılderililer gibi tanrı da toprağa değer verir.
bu toprağa saygısızlık, tanrının kendisine saygısızlıktır.

beyaz adamı bu topraklara getiren ve kızılderiliyi boyunduruk altına alma gücünü veren tanrının adaletini anlayamıyoruz.
tıpkı buffalo'ların öldürülüşü, ormanların yakılışı, toprağın kirletilişini anlamadığımız gibi.

bir gün bakacaksınız gökteki kartallar, dağları örten ormanlar yok olmuş, yabani atlar ehlileştirilmiş ve her yer insanoğlunun
kokusuyla dolmuş. işte o gün insanoğlu için yaşamın sonu ve varlığını devam ettirebilme mücadelesinin başlangıcı olacak.

gündüz ve gece bir arada olamaz.
kızılderililer her zaman beyazlardan tıpkı sabah sislerinin güneşten kaçtığı gibi kaçmışlardır.
bütün bunlara rağmen, teklifinizi tartışacağız.
ve umuyorum ki, halkım bunu kabul edecek ve büyük beyaz şef'in vaadettiği üzere beraber barış içinde yaşayacağız.

böylece ay birkaç kez daha doğacak, bir kaç kış daha geçecek.
bu geniş topraklara yerleşmiş ve mutluluk içinde yaşamış olan neslimiz,
daha önce bizden daha güçlü ve daha umut dolu yaşamış insanlarımızın mezarları başında yas tutacaklar.

ama, niye insanlarımın kaderi için yas tutayım ki?
tıpkı deniz dalgaları gibi kabileler kabileleri, uluslar ulusları takip ediyor.
bu doğanın düzenidir ve teessüf gerekmez.

yok oluşumuz çok uzak olabilir ama kesinlikle bir gün gerçekleşecek;
son kızılderili yok olup, kabilemin hatıraları beyazlar için bir tarih olduğunda, bu kıyılar kabilemin görünmez cesetleriyle kaynaşacak.
çocuklarınızın çocukları kendilerini bir dükkanda, bir yolda, boş bir yerde yalnız olarak düşündüğünde aslında yalnız olmayacaklar.

dünyanın hiçbir yerinde tamamen ıssız bir yer yoktur.
geceleri, şehir ve kasabalarınızın caddeleri boşalmış gibi görünse de, aslında, bir zamanlar oralarda yaşamış
ve bu güzel toprakları gerçekten seven ruhlarla dolu olacaktır.
beyaz adam asla yalnız kalamayacaktır.
beyaz adamın, benim insanlarıma saygı göstermesini sağlamalısınız, çünkü; ölüler güçsüz değildir.
ölü mü dedim?
... !
ölüm diye birşey yoktur ki, sadece dünya değiştirir insan.

şef seattle, 1854

Alt 26-07-2008, 01:59 AM   #10 (permalink)
Super Moderator

yeni bir hayat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 30,500
1,573 Mesajinıza toplam 7,820 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
yeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant future
Standart Ynt: kızılderililer

Kızılderililer gerçekten muhteşem insanlar...

Çok sevdiğim şu sözlerini paylaşmak istiyorum ben de...

"Karşındaki insanı değerlendirmeden önce, gökteki ay üç defa değişmeden o kişi hakkında karar verme."

Gökteki ayın üç defa değişime uğraması , üç aya işaret oluyor.Çünkü, ay her gece farklı bir şekilde olduğu için üç defa değişim ancak üç ayda tamamlanıyor . Hatırlıyorum da bu sözü ilk duyduğumda algılayamamıştım. Üç gece olarak yorumlamıştım...

Oysa ki bizler üç ay beklemek neredee, hemen önyargıyla peşin hüküm verebiliyoruz.En büyük hatayı yapıyoruz .
yeni bir hayat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks