Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Olumsuz Düşünceyi Dışarıda Tutun! (http://www.hayatimdegisti.com/forum/olumsuz-dusunceyi-disarida-tutun/)
-   -   Sorumluk Duygusu (http://www.hayatimdegisti.com/forum/olumsuz-dusunceyi-disarida-tutun/463781-sorumluk-duygusu.html)

muraturkom 11-02-2010 07:01 PM

Sorumluk Duygusu

SORUMLULUK DUYGUSU 131009

Yirmi dört saatin içerisinde uyumadığımız zamanlarda yapılması gereken olmazsa olmaz işlerimiz oldukça fazladır. Bunun farkında olanlar mutlu diğerleri mutsuz insanlardır.

İki tür yapılacak iş listesi vardır.
1 Gün boyunca yapmak zorunda olduğumuz işler ve sorumlukları.
2 Doğumdan ölüme kadar yaşamın gerektirdiği büyük çaplı işler ve sorumlulukları.

Nedir bu küçük işler dediklerimiz?

Ev hanımlarının üç öğün yemek yapma, günlük süpürge, toz alma vb işler. İş hanımlarının ise daha ağır olan hem iş hayatı, hem de ev hayatı sorumlukları olup daha da ağır olan bir yük altındadırlar. Aile fertleri salatadan hoşlanmalarına rağmen, hanımın bunu sıkça pas geçmesi, kışlık yazlık giysilerin katlanıp dolaba kaldırılmasını ertelemek, bulaşıkları biriktirip sonraki güne yada günlere bırakması, ev temizliğinin ertelenmesi vb. görevlerini yapmaması.http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:S...520%281%29.JPG

Erkeğin damlayıp duran çeşmeyi tamir etmemesi, sallanan bozuk masa sandalyeyi onarmaması, gıcırdayan kapıyı yağlamaması, çalışmayan cihazları tamirciye götürmemesi vb işleri sürekli ertelemesi.http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:n...21926876_0.jpg

Çocukların bakkala gitmemesi, derslerine günlük tekrar yapmaması, elbiselerini kitaplarını sağa sola fırlatarak toplamaması, ders sırasında öğretmeni dikkatlice dinlemek yerine dersi kaynatmak için öğretmen arkasını döndüğünde arkadaşlarına laf atması.

İş yerindeki elemanın patronun söylediği ama elemanın erteleyerek yerine getirmediği tüm işler.

Patronun ise elemanın iş yükünden fazlasını yüklemesi, maaşını zamanında tam ödememesi, işçisinin yemek saatini unutması, özel günlerinde izin vermede problem çıkarması.

Büyük sorumsuzluklardan aklımıza hemen gelenler,

Kadın için asli görevlerini tamamen yapmama sorumsuzluğudur. Yemek ve temizliği hiç yapmamak, çocuklarının ne yapıp yapmadıklarını umursamamak, eşine ilgisiz kalmak, kişisel temizlik ve bakımlarını yapmadan evde dolaşıp durmak.

Erkek için asıl olan evinin geçimini sağlamamak, türlü bahanelerle iş bulmamakta direnmek, utanmayanları evde, utananları ise veresiye çay içtiği kahvehanelerde akşamı etmek. Karısına bir eş gibi davranmamak, çocuklarının dertleriyle ilgilenmemek, kişisel temizliğine önem vermeyip yaratık misali dolaşmak.http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:_...sim/tembel.jpg

Çocuk için, okula gidiyorum diye evden çıkıp parklara oraya buraya gitmek. Bağımlık veren maddelere ilgi duymak.

Öyleyse tüm bu sorumsuzlukların kaynağı nedir diye sormak istiyoruz. Sebebi çalışmaktan kaçıp tembelliği tercih etmemizdendir.

Bütün bu görevleri yapmamak, sürekli erteleyip “BU GÜNÜN İŞİNİ YARINA BIRAKARAK”.
Cebimize işe yaramayan küçük çakıl taşlarını günden güne doldurmaya benziyor. Yapmadığımız her bir iş için bir çakıl taşı. Bir de bu dertleri yüklenip zamanla ağırlığını hisseder oluruz. Çakıl taşlarıyla dolaşmak zor olurdu sanırım. Dertlerle kederle Müslüm babayla olduğu gibi.

Tüm bu sorumsuzlukların bir de bedelleri var ki işte orası çok acıklı kısmıdır.

Ailelerin kopması, eşlerin aynı evde birbirinden soğuması, güvensizlik duygusunun artması, çocukların okuldan atılması yada öylesine bir okul puanını bile zar zor tutturması. Daha da acılarından olan r, cinnet ve cinayetler, yaralamalar hep bu yüzden değil mi?

Çocuğunun gece yarısı dışarıda ne yaptığını sormayan babaların işlenen cinayetlerden sonra medyada salya sümük ağlamaları sırasında “aklın neredeydi be adam” demek geliyor içimizden.http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:A...0/cemak_99.jpg

Şu ana kadar cebimizdeki bu sorumsuzluk nedeniyle zamanla dolmuş olan çakıl taşlarından kurtulmak için bu yazıyı okurken bile geç kaldınız demek istiyorum. Gergin ruh halinize haplarla doktorla çare aramadan önce işlerinizin başına dönün. Mutlu insanlar çalışıyor, üretiyor, yoruluyor siz de öyle olsanız ne çıkar. Tek tek çakıl taşlarından kurtulun, bahane değil çözüm için çabalayın. Göreceksiniz en yakın zamanda sizinde yüzünüz yeniden gülecek, kederli bakışlarınız kaybolacak, elinizi otururken çenenizden çekecek dik duracaksınız. Maddi durumunuz da değişerek düzene girecek. Mutlu olun mutlu kalın.

ankhca 12-02-2010 02:04 AM

Cevap: Sorumluk Duygusu

Yazdıklarınıza katılmakla birlikte keşke kötü olayı resmederek buraya taşımasaydınız o ailenin çektiği acıları yok saymak bence acımasızlık gibi geliyor. Tabi siz daha iyisini bilirsiniz ama bence konuyu mutluluğa bağlamak dahi gelmedi içimden.

darkdays 12-02-2010 11:29 AM

.'' Çocuğunun gece yarısı dışarıda ne yaptığını sormayan babaların işlenen cinayetlerden sonra medyada salya sümük ağlamaları sırasında “aklın neredeydi be adam” demek geliyor içimizden''

güzel bir yazı ama o acılı babayı böyle bir yazıyla yargılayamassınız tabikide ağlayacak bunu medyanın önünde yapmasaydıı bu cinayett kapanıp gidecekti adamn yılmadan acısına rağmenn bu olayın üstüne gitttiği için suan katil zanlısı içerdee..yanlış bi yargı bana göree yazıya hiç gitmemiş..ve insanlara yararlı olacak birşey yaparken bu yazıda yargıladığın o acılı insanın bu yazdıyı okuduğunda diyelm katlanacagı acısınıda düşünülseydi keskee..ayrıca hiçbişeyin bedelidee bukadar acı olamaz...

muraturkom 12-02-2010 03:42 PM

Alıntı:

darkdays Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 584239)
.'' Çocuğunun gece yarısı dışarıda ne yaptığını sormayan babaların işlenen cinayetlerden sonra medyada salya sümük ağlamaları sırasında “aklın neredeydi be adam” demek geliyor içimizden''

güzel bir yazı ama o acılı babayı böyle bir yazıyla yargılayamassınız tabikide ağlayacak bunu medyanın önünde yapmasaydıı bu cinayett kapanıp gidecekti adamn yılmadan acısına rağmenn bu olayın üstüne gitttiği için suan katil zanlısı içerdee..yanlış bi yargı bana göree yazıya hiç gitmemiş..ve insanlara yararlı olacak birşey yaparken bu yazıda yargıladığın o acılı insanın bu yazdıyı okuduğunda diyelm katlanacagı acısınıda düşünülseydi keskee..ayrıca hiçbişeyin bedelidee bukadar acı olamaz...

Babanın yaşadıklarına yüreğimiz dayanmıyor aslında, Sevgili darkdays, Ancak vurgulamak istediğim, sorumsuzluk yapan tüm anne ve babalar içindir. Bırakın kız çocuğunu erkek çocuğunuzun bile ebeveyn olrak çocuğu bunaltmadan kontrolu akıllıca yapmalı anlamında değerlendirmiştim. Ancak, gariboğlunun savunulacak bir tarafı yok, fakat sokaklarda sayısız gariboğlu ve sayısız talihsiz kızlarla dolu. Anne, babalar evladım bu saatte it uğrğusuz olur sokağa çıkmasaydın derken çocuk karşılık veriyor sana be benim hayatımdan ben gencim sen anlamazsın. Al işte genşlik.çok mu iyi oldu sanki. Allah evlatlarımızın, yakınlarımızın acılarını hele böylesine olanını kimseye vermesin.

GÜVENMEK KONTROL ETMEMEYİ GEREKTİRMEZ.
( Askerlerin duvar levhalarından biridir.)

muraturkom 13-02-2010 08:03 PM

Alıntı:

ankhca Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 584209)
Yazdıklarınıza katılmakla birlikte keşke kötü olayı resmederek buraya taşımasaydınız o ailenin çektiği acıları yok saymak bence acımasızlık gibi geliyor. Tabi siz daha iyisini bilirsiniz ama bence konuyu mutluluğa bağlamak dahi gelmedi içimden.

ankhca, sesin çıkmıyor?

ankhca 17-02-2010 02:58 PM

Alıntı:

muraturkom Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 584164)
Şu ana kadar cebimizdeki bu sorumsuzluk nedeniyle zamanla dolmuş olan çakıl taşlarından kurtulmak için bu yazıyı okurken bile geç kaldınız demek istiyorum. Gergin ruh halinize haplarla doktorla çare aramadan önce işlerinizin başına dönün. Mutlu insanlar çalışıyor, üretiyor, yoruluyor siz de öyle olsanız ne çıkar. Tek tek çakıl taşlarından kurtulun, bahane değil çözüm için çabalayın. Göreceksiniz en yakın zamanda sizinde yüzünüz yeniden gülecek, kederli bakışlarınız kaybolacak, elinizi otururken çenenizden çekecek dik duracaksınız. Maddi durumunuz da değişerek düzene girecek. Mutlu olun mutlu kalın.

Ama benim cebimde fazlasıyla sorumluluk yüzünden çakıl taşları var. Şimdi ise tabiri caizse katır tepmiş gibiyim saçma sapan bir uyuşukluk var üstümde kurtulmak silkinmek ne kadar istesemde olmuyor. Motive etmeye çalışıyorum kendimi ama ıııh. Sesim o yüzden pek çıkmıyo hoşgörün.

muraturkom 17-02-2010 03:25 PM

Alıntı:

ankhca Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 585174)
Ama benim cebimde fazlasıyla sorumluluk yüzünden çakıl taşları var. Şimdi ise tabiri caizse katır tepmiş gibiyim saçma sapan bir uyuşukluk var üstümde kurtulmak silkinmek ne kadar istesemde olmuyor. Motive etmeye çalışıyorum kendimi ama ıııh. Sesim o yüzden pek çıkmıyo hoşgörün.

ancha/ Sana belki ilginç bir tesadüf gibi gelecek, Şu an kişisel gelişm büromuzda tam da bu oyunu uygulamalı biçimde oynuyoruz. Her yapmadığımız sorumluluk için bir minik taş, cebimizde bir hata bunlarla geziyor, her elimizi cebimize soktuğumuzda hatırlanan ertelenmişlikler, sen de oynamak ister misin?

muraturkom 24-02-2010 10:08 AM

Ezmirana selamlar.

WEZ Format +3. Şuan Saat: 06:09 AM.