Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Öğrenilmiş Çaresizlik (http://www.hayatimdegisti.com/forum/ogrenilmis-caresizlik/)
-   -   ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİĞİ YENMEK (http://www.hayatimdegisti.com/forum/ogrenilmis-caresizlik/5571-ogrenilmis-caresizligi-yenmek.html)

hakan_oz 06-04-2008 09:15 PM

ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİĞİ YENMEK

SORU:

Merhaba, öğrenilmiş çaresizlikle nasıl başa çıkılır?
Teşekkürler... (Çağla A.)

CEVAP:

Merhaba...

Daha önce defalarca denediğin ve başarısız olduğun bir şeyi tekrar deneme cesaretini yitirmişsen, o zaman öğrenilmiş çaresizlik duygusu yaşıyorsunuz demektir.

Öğrenilmiş çaresizlikle başa çıkmanın yolu, kişinin istemese de, başaramayacağına inansa da "denemeye devam" etmesidir. Fakat gerçekten sonuç alınamayacaksa o zaman beklemek gerekebilir.

Neyin değişmesi beklenmelidir? Şartların, sizin ya da hedefinizin değişmesini beklemek gerekir. Bu bekleyiş sürecine “aktif sabır” da denebilir.

Sabırla beklerken atalete düşmemek için periyodik olarak şu üç soruyu sormak gerekir:
1. Ben değiştim mi?
2. Şartlar değişti mi?
3. Hedef değişti mi?

Hiçbir şey değişmemişse o zaman sonucun da değişmeyeceği düşünülebilir.

Bu durumda karalı olmak yerine esnek olmak stratejisi kullanılmalıdır. Dünyada başarılmayı bekleyen ve başarılabilecek olan milyonlarca başarı seçeneği vardır. Neden bir tek kilitli kapıyı bekleyip durasınız ki? Başka bir kapıyı çalın!

Okuma önerileri:
- Kişisel ataleti yenmek/ Alfa Yayınları
- İçe dönük konuşmanın gücü/ Sistem yayınları
- Hayalleri olanlar asla uyumaz/ Sistem yayınları

yalin 14-07-2008 09:18 PM

Ynt: ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİĞİ YENMEK

Alıntı:

hakan_oz Nickli Üyeden Alıntı
SORU:

Merhaba, öğrenilmiş çaresizlikle nasıl başa çıkılır?
Teşekkürler... (Çağla A.)

CEVAP:

Merhaba...

Daha önce defalarca denediğin ve başarısız olduğun bir şeyi tekrar deneme cesaretini yitirmişsen, o zaman öğrenilmiş çaresizlik duygusu yaşıyorsunuz demektir.

Öğrenilmiş çaresizlikle başa çıkmanın yolu, kişinin istemese de, başaramayacağına inansa da "denemeye devam" etmesidir. Fakat gerçekten sonuç alınamayacaksa o zaman beklemek gerekebilir.

Neyin değişmesi beklenmelidir? Şartların, sizin ya da hedefinizin değişmesini beklemek gerekir. Bu bekleyiş sürecine “aktif sabır” da denebilir.

Sabırla beklerken atalete düşmemek için periyodik olarak şu üç soruyu sormak gerekir:
1. Ben değiştim mi?
2. Şartlar değişti mi?
3. Hedef değişti mi?

Hiçbir şey değişmemişse o zaman sonucun da değişmeyeceği düşünülebilir.

Bu durumda karalı olmak yerine esnek olmak stratejisi kullanılmalıdır. Dünyada başarılmayı bekleyen ve başarılabilecek olan milyonlarca başarı seçeneği vardır. Neden bir tek kilitli kapıyı bekleyip durasınız ki? Başka bir kapıyı çalın!

Okuma önerileri:
- Kişisel ataleti yenmek/ Alfa Yayınları
- İçe dönük konuşmanın gücü/ Sistem yayınları
- Hayalleri olanlar asla uyumaz/ Sistem yayınları

slm
88a tatilsmiley 789569 98569

eylulx 03-09-2008 09:35 AM

bence ögrenilmiş çaresizligi yenmenin en iyi yolu yer degiştirmek ya da atmosferinizi degiştirmek

başka yer başka insanlar başka ev başka iş aynı atmosferde kaldıgın müddetçe aynı psikolojiden kurtulmak kolay degildir

demetcool 16-10-2008 07:12 PM

slm öğrenılmış çaresızlığı yenmek içinn esnek olmak da lazımdr..eğer bı yontemle sonuç alamadıysan başka bır yontem denemelısın . bazan mekan değiştırmelısınn aynı yolla aynı sonuu alman kaçınılmaz dırrr değişim yappp

zar 13-05-2009 04:07 PM

Cevap: ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİĞİ YENMEK

ben ücretli cd lerin içeriklerini okumak istiyorum hangisinin bana uygun olduğunu içeriklerini okuyarak karar vericem.ücretsiz cd lerde okuma imkanımız vardı.siteniz harika sevgiler hepinize

morbeyin 12-06-2009 08:01 PM

Bu konu hakkında bende bir kitap önerebilirim .
Mümin Sekman-herşey seninle başlar (alfa yayınları)
konuları:
Balık tutup vermek mi balık tutmayı öğretmemk mi
Öğrenilmiş başarısızlık:"kaybetmeyi nasıl öğreniyoruz"
Bilimsel temeller:köpekler"çaresizliği"nasıl öğrendi
"öğretilmiş"çaresizlik:"ahh bi elimden tutan olsa"
Öğrenilmiş çaresizlikten kurtulmak
Başa çıkmak için neler yapmalı
Başarmak güzeldir:"öğrenilmiş çaresizlik hayatımızı nasıl değiştirir"
Kendinizi ileri fırlatmak:"olduğunuz yerde durarak olmak istediğiniz yere varamazsınız"
Engelleri aşmak ve sonuç almak
Özgüveni geri kazanmak:bize neden"düş işleri bakanlığı"gerek
Çaresizliği öğrenemeyenler:"başardılar çünkü başaramayacaklarını bilmiyorlardı"
Kişisel kurtuluş savaşını başlatmak:"her şey seninle başlar"
KİTAP:147 sayfa

hayathan 15-08-2009 08:16 PM

İçe dönük konuşmanın gücü/ Sistem yayınları

çok güzel bir söz...

Bize çaresizliği öğreten egomuzun bizi sözde koruyan, sarıp sarmalayan sesidir.
Gürültücü, korkutan Egomuzla değil, iç sesimizle konuşarak aslında çarenin sadece biz olduğunu, Çarelerin içimizde olduğunu zaten biliriz.
Ben çareyim
Çare benim içimde..

Tabiiki kendimizi çaresiz hissetmemizde bize değersiz ve yetersiz olduğumuzu söyleyen dış sesler ve egomuzun onları tasdikleyen konuşmalarının büyük payını unutmamak gerekir..

Bakın Üstbenle Ego konuşmalarını aktarıyorum size..

Bu işte başarılı olacak mıyım?
Üstben: Gerçekten istiyorsan yaratabilirsin. Önce başarı ile ilgili zihinlerini temizle.
Ego: Tabii ki, hele birileri başarılı olmana engel olsun. Git ve başarılı olmak için savaş.

Eşim bana yeterince ilgili değil, değer vermiyor ne yapmalıyım?
Üstben: Buna neden olan enerjilerini bitir, sen kendi değerine sahip çık ki o sana değer verebilsin, o senin aynan.
Ego: Zaten o adam işe yaramaz, sen hep haklısın sen de ona verme.

Kendime pahalı bir şey almak istiyorum, alsam mı?
Üstben: Tabii ki al, sen çok değerlisin, ama unutma sen her halinle güzelsin.
Ego: Al tabii, al da herkese hava at.

Sevgilim beni terk etmek istiyor, ne yapmalıyım?
Üstben: Gitmesine izin ver. O zaten senin değil ki, gerçekten sevmek özgür bırakmaktır.
Ego: Sana bunu nasıl yapar, sen önce terk et, sana yaptıklarını herkese anlat.

Sigaraya başlasam mı?
Üstben: Neden denemek istediğini bul.
Bütün arkadaşlarım içiyor, bana da başla diye ısrar ediyorlar.
Üstben: Sigaraya başlama arzunun altında dışlanma, yalnızlık ve kaybetme korkuların var. Bu korkularını çalış.
Ego: Başla tabii, onlar ne yaparsa sen daha iyisini yapabilirsin. Sigaraya başlaman onların arasında havalı olmanı sağlayacaktır.

hayathan 15-08-2009 08:18 PM

Cevap: Ynt: ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİĞİ YENMEK

Alıntı:

SUMBUL Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 76781)
bence ögrenilmiş çaresizligi yenmenin en iyi yolu yer degiştirmek ya da atmosferinizi degiştirmek

başka yer başka insanlar başka ev başka iş aynı atmosferde kaldıgın müddetçe aynı psikolojiden kurtulmak kolay degildir

Yer değiştirmek çözüm olarak gözükebilir ama nereye gidersek gidelim kendimizi götürürüz gittiğimiz yere.
Korkularımızı, endişelerimizi, güvensizlik ve ankisiyetilerimizi, suçlama ve suçlanmalarımızı.
Biz değişmediğimiz sürece, nereye gidersek gidelim hep aynı biz gelecektir bir dolu yüküyle bizimle..

imported_Angel 24-10-2009 12:40 PM

Cevap: Ynt: ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİĞİ YENMEK

Alıntı:

SUMBUL Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 76781)

ama herkesin bu kadar radikal kararları alabilme lüksü yok...örneğin çalıştığı işi bırakıp tekrar iş bulamama riski ve maddi zorluk riski her zaman için var...hem bahsedilen değişiklikler kısa bir süre için iyi geliyor gibi olsa da uzun vadede faydası olacağını sanmıyorum..
insan dünyanın öbür ucuna da gitse kendi gerçeğinden kaçamaz...bu da içdünyayla ilgili..mekan değişikliğiyle değil...

asıl önemli olan bu gibi köklü değişikliklere gerek kalmadan bunu başarabilmek bence..

WEZ Format +3. Şuan Saat: 08:10 AM.