Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Hatalı Alanlarımız (http://www.hayatimdegisti.com/forum/hatali-alanlarimiz/)
-   -   Hatalı Alanlarımız Bölümü (http://www.hayatimdegisti.com/forum/hatali-alanlarimiz/798-hatali-alanlarimiz-bolumu.html)

hayatimdegisti 03-02-2007 03:58 PM

Hatalı Alanlarımız Bölümü

Hatalı Alanlarımız bölümünde en çok rastlanan hatalı davranışları başlıklar halinde tartışacağız.Benim özellikle önerdiğim "Hatalı Alanlarınız" kitabı da bunun için bir referans olacak...
Belli başlı konularımız ve en çok hatalart yapılan konu başlıkları şöyle. 98569
*Onaylanma gereksinimi

*Geçmişle bağları koparmak

*Yararsız Duygular Suçluluk ve Endişe

*Bilinmeyenden Duyulan Korku

*Toplumsal Kurallar Duvarını Yıkmak

*Adalet Tuzağı

*Bugünün İşini Yarına Bırakma

*Bağımsızlığınızı İlan Etmek

*Öfkeye Elveda

Bugle 26-04-2007 01:34 PM

Ynt: Hatalı Alanlarımız Bölümü

Geçmişle bağımızı koparamamak bizim ailenin en göze çarpan özelliklerinden biridir.Özellikle de annemin..geçmişte onu üzen kişi ve konuları asla unutmaz ve yeri geldikçe o kişiye bunu hatırlatır hatta iyisi mi o kişiyle bağlarını koparmış görünür ama aslında bu unutamamalar yüzünden bir türlü bağlarını koparamaz.anneannemde durum daha vahimdir...o artık 80 li yaşlarını sürdürmesine rağmen geçmişle ilgili olayları tam olarak net hatırlamasa da bi şeye üzüldüğünü hatırlar ve ona tekrar üzülür.Hatta yıllar önce annemlerde kaldığı bir gece saat 2-3 sularında su içmeye kalktığım sırada yatağında oturmuş sessiz sessiz ağlarken yakaladım .''n'oldu anneanne niye ağlıyorsun?''diye sordum..bana dediki ''meralin yaptığına üzülüyorum''Ne yaptı ki meral anneanne'' dedim...Biraz konuyu deşince kuzenimin henüz 10-11 yaşlarındayken anneannemi çok üzdüğü ortaya çıktı..Aradan 12 -13 yıl geçmiş,meral 23 yaşına gelmişti oysaki..anneannem hala buna ağlamayı başarabiliyordu..anneannem bu huyuna o kadar bağlıydı ki anneme ve bana da bulaştırdı.Bizde olayları net ve ayrıntılarıyla hatırlamak hem bir takdir hem de üzüntü vesilesidir.Peki biz bu huyumuzdan bu güne kadar ne elde ettik diye sorarsak bana göre: anneannem meme kanseri,annem şiddetli depresyon ben de anksiyete, mutsuzluk ,huzursuzluk ve sevdiğim insanları kaybetmek diyebilirim..seçim sizin..

Bugle 26-04-2007 04:07 PM

Lerzancım..gülmekte haklısın..ben de çok gülüyorum bu halimize gerçekten..Ama maalesef gerçek bu..burada anlattığım çok küçük bir kısmı yaşananların..kazancım şu oldu ki bunların farkına varıp geçmişi artık deşmemeyi ''şimdi''ye bakmanın önemini anladım artık ben.onları tanısan çok seversin aslında..o kadar doğaldır ki geçmişle yaşamak onlar için..ve gelecekle ilgili endişelenmek..devamlı aceleci bacı meselesi vardır anneannemin evinde..yıllarca bana aceleci bacı yaptılar ev sahibi olayım diye...onlar yaptı ben olamadım onlar yaptı ben olamadım..en sonunda vazgeçtiler ,benim peşimi bıraktılar.ne zaman aceleci bacıyı bıraktılar ev sahibi oldum.Şimdi kuzenime yapıyorlar.. Sanırım uzun süre ev sahibi olamayacak 44

ohbeee 26-04-2007 10:03 PM

pazar günü izmir kitap fuarında bu kitabı aradım ama kitabı yayınlayan yayınevlerinin hiç biri fuara katılmadığı için elim boş geri döndüm

Bugle 03-05-2007 11:37 AM

Yararsız duygular ,suçluluk ve endişe ile ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.Kendini suçlama geçmişte yaptığımızı düşündüğümüz hatalar veya yaşadığımız olaylarla ilgili,endişe ise gelecekte olma olasılığını düşündüğümüz ,başımıza gelecek ve bize zarar verecek durumlar ile iligili duygular..bu iki zaman dilimi içinde sıkışıp kalmışız.Ve mutluluğu huzuru bulmanın yollarını aramaya başlamışız hepbirlikte..dün ve yarının arasındaki BUGÜNü yaşamayı adeta unutmuşuz.Yaşımız ilerledikçe çocukluktan ergenliğe geçerken endişeler ve suçluluk duyguları büyümeye başlamış.Çocukluğun ilk 6 yılında oyun oynamaktan ŞİMDİyi yaşamaktan,endişe ve olumsuz duygularla uğraşmaya vaktimiz olmamıştı.Belki arada sırada adrkadaşlarımızla oyun oynarken kavga etmiş ya da üzülmüş olabiliriz,ancak bu sürtüşmeler yeniden oyuna başlamımızı engellememiştir şimdiki kadar.Büyüdükçe yaşam mı zorlaşıyor yoksa biz mi daha katı ve affetmeyi unutan kişler haline dönüşüyoruz.Bu hayata bir şeyler öğrenmeye , ilerlemeye,kendimizde aşamalar kaydetmeye geldiysek çocukluğumuzun bilgeliğini hangi noktada kaybettik acaba?...

Nills7 27-06-2007 06:42 PM

Merhabalar ,
Kendimize dogru sorulari sormayi ogrenirsek kendimizi daha az hirpalar ve hatali alanlarimizdan da kurtulabilirz ...
Asagida adini su anda hatirlayamadigim bir kitaptan aldigim dogru sorulari sormak ile ilgili kisa bir bolum var
Ceviriyi hic beceremem ama yine de denedim ( bire bir degil gerci ). Sevgiler .

- Don’t ask why do these things always happen to me ?
Yanlis soru - Neden bunlar hep benim basima geliyor ?
+ Ask what is it inside of me that attracts these painful situations ?
Dogru soru - Icimde bu durumlari cekmeme neden olan ne var ?

- Don t ask why things had to go this way ?
Y- Neden hep boyle oluyor /gidiyor ?
+ Ask why is the way I feel always determined by external conditions
D- Kendimi nasil hissettigim neden hep dis kosullara bagli ?

- Don t ask yourself how to protect yourself in challenging situations
Y- Kendimi zor durumlarda nasil koruyabilirim ?
+ Ask what is it in me that always needs to be defended .
D-Icimde hep savunmada kalma ihtiyacini hissettiren nedir ?

- Don t ask yourself how to clear up your mental fog
Zihnimdeki bulanikligi/karmasayi nasil netlestirebilirim /temizleyebilirim ?
+ Ask can confusion know anything about the clarity .
Kargasa netlik bilir mi ki ?

- Don’t ask yourself what to do about tomorrow .
Yarinla ilgili ne yapabilirim ?
+ Ask can there any ever be intelligence in anxiety or worry .
Endise ve telas da aklin bir isi olabilir mi ?

- Don t ask why does she/he act this way .
Neden boyle yapiyor /hareket ediyor ?
+Ask what is it inside of me that wants to hurt itself over how anyone acts .
Icimde baskalarinin yaptiklarinin/hareketlerinin beni etkilemesini /incitmesini isteyen/izin veren nedir ?

- Don t ask why me .
Neden ben ?
+ Ask what is this “ me “ that always feels this way .
Hep boyle hisseden bu “ben “ nedir/kimdir ?

- Don t ask if you ve made the right choice
Dogru secim yaptim mi ?
+ Ask can fear ever make a right decision
Korkuyla hic dogru karar verebilir mi ?

- Don t ask why doesn’t she /he see how wrong they are .
Acaba o ( size yanlis yapan !) ne kadar yanlis oldugunun farkinda mi ?
+Ask is what I am feeling about that person right now good for me or them.
Onunla ilgili su anda bu hissetigim benim veya onun icin iyi mi / bir faydasi varmi ?

-Don t ask how to get others to approve you
Baskalarinin beni kabul etmesini /onaylamasini nasil saglarim ?
+Ask what do I really want – the applause of crowds or to quietly have my own life.
Gercekten istedigim nedir - baskalarinin alkislari mi yoksa sakin ve huzurlu kendi hayatim mi ?

hayalayaz 27-06-2007 07:46 PM

bizdede annemdir hecin devesi gibi kin güden,bilin bakalım annemin bu özelliğini kim miras almış tabiiki bendeniz..kadının billur sesi ablamda..güzelliği, havası ablamda...ne kadar güzel hasleti varsa ablamda...kavgacılığı..kılı kırk yarması ve her şeyi kırk yıl sonra bile kelimesi kelimesine hatırlaması hem kendi hemde kinlendiği insanın hayatını zehir etmesi bende..allahtan buradayım..müzikleri dinlerken yaptığım ritüelle..geçmişle ilgili her şeyi yaktım erittim...şimdi daha dengeli görünüyorum..en azından beynimin içinde şu sana bunu yaptı, fişmekan onu yaptı diyen sesler yok artık..unuttummu..hayır hiç birşeyi unutmadım...fil gibi bir hafıza vermiş yaradan..hiç bir şeyi unutmayan, ama artık üzülmüyorum, birde bana yapılanların karşılığında hiç boş durmamışım..mesela bir gün eşimle kavga ediyoruz..benim inadım tutmuş söylediği hiç bir şeyi kabul etmiyorum..çatır çatır direniyorum...adam o kadar çaresiz kalmış olacakki..elindeki bira bardağını yedi hırsından...şimdi bir şeyleri hatırladığımda bu tür şeyleride hatırlıyorum..bağışlayın ama oh bee elim kolum bağlı değilmiş sandığım kadar diyorum...suçlulukta hissetmiyorum ayrıca bunları hatırlamasam..kendimi iyi hissedemeyeceğimi biliyorum..ve eskiye dönük düşüncelerimden belkide kendimi suçlamamak için kaçıyorum...bu her ne ise şu an için ilgilenmek istemiyorum...belkide daha fazla iyileştikten sonra ilgilenirim ..bilmiyorum

ats2204 29-06-2007 03:02 PM

galiba bende de var bu geçmişle bağları koparamama.. geçmişteki başarıların arkasına sığınıp bu günün tembelliğini savunma alışkanlığı ozaman yaptıklarımı takdir etmeyenlerin şimdiki tembelliğime rağmen beni övmeleri aceba yanlış nerde yoksa bunlar düşman mı...

Sezennl 27-01-2008 11:54 AM

ben gecmisimle baglari kopparsam zaten buyuk bilim kadini olurdum. yazik verdigim onca emege onca enerjiye. daha dunya tum gun bir arkadasa gecmismi anlatim bazen agladim bazen guldum yazik kadin oturdu oglen 11den gece 12ye kadar beni dinledi acidim kadina yemin ederim. hem kneidmi hem cevremi uzyiorum farkindayim.

Mustang 18-02-2008 05:48 PM

benimde en kötü huyum inatçılığım .Bana biri yüksek tondan yapmam gereken bir şeyi söylerse yapacağım varsada yapmıyorum. Dikime gidilmeyecek aynı tonda olursak yapmak istemediklerimi bile yapıyorum.Yararsız duygulardan biri. Eskiden çok kulanıldım, artık olayın bilincindeyim smiliyface

WEZ Format +3. Şuan Saat: 05:16 PM.