Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Bilinçli Hata Yapma Egzersizleri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/bilincli-hata-yapma-egzersizleri/)
-   -   Hata yapmayı hazmedememek (http://www.hayatimdegisti.com/forum/bilincli-hata-yapma-egzersizleri/616789-hata-yapmayi-hazmedememek.html)

gülsevgi 07-12-2010 11:15 AM

Hata yapmayı hazmedememek

Hata yaptığımda kendimi değersiz hissediyorum ve birileri hata yaptığımı gördüğümde sanki yerin dibine gireceğim hissine kapılıyorum. Hiç hata yapmamalıyım gibi zorlayıcı bir düşüncem var. Az önce işimi yaparken bir hata yaptım ve yükses sesle bağırdım ben ne yaptım,ne kadar salağım...bu düşünce tarzımın hatalı olduğunu kabul ediyorum ama doğru davranışı bulup değiştiremiyorum. Hiç hata yapmamalıyım,hata yaparsam herkes bana istediğini söyleme hakkına sahiptir gibi saçma sapan düşüncelerim var...:(

bigokyanus 07-12-2010 11:24 AM

Cevap: Hata yapmayı hazmedememek

Merhaba gülsevgi , farkettin mi bilmiyorum hiç pozitif ya da senin kendini iyi hissetmeni sağlayacak konular açmıyorsun , hep açtığın konular kendini suçlayıcı , aşağılayıcı ve negatif.
Biraz kendini sevsen her sorun çözülür aslında , çünkü kendine sen değer vermez sevmezsen kimse seni sevmez ve değer vermez.
Hata yapma hakkın var ve bunu sonuna kadar kullan. Kimse mükemmel değil!!!!

yeşilçay 07-12-2010 12:03 PM

Evet ben de hep bunu diyorum kendime hata yapmaman gerekir. Ama hep hata yapıyorum. Bunu nasıl aşacağımı bilmiyorum. Bu hatalarım yüzünden işimi kaybedebilirim. Ben yazı yazarken ya eksik yazıyorum, yada satır atlayarak yazmam yeri yazmamış oluyorum. Bir türlü bu eksikliğimi gideremedim. HATA YAPMAK KÖTÜ BİR ŞEY.

bigokyanus 07-12-2010 12:07 PM

Hata yapmak kötü bir şey değil , hiç hata yapmayan insanlar hiçbir şey yapmayanlardır.
Hata yap ama yaptığın hatayı tekrarlama ders al , çünkü hata yapmak insana mahsustur ama ikinci defa aynı hatayı yapmak aptallara mahsustur diye bir söz okumuştum çok doğru.
Ne kadar çok hata yapmamalıyım dersen o kadar çok yaparsın.
Tekrar ediyorum kimse mükemmel değil , hata yapma özgürlüğünü sonuna kadar kullan!!!!

suyahapsettim 07-12-2010 12:22 PM

hatasız kul olmaz diye boşuna dememişler;kendi yaptığın hataları bu kadar büyütmek aslında herkesi kusursuz kendini sürekli hata yapan biri olarak görmenden kaynaklanıyo.....oysa ki herkes hata yapıyo ve yaptığı hatayı önemsemiyo dolayısıyla karşıdaki insanda bunu önemsemiyo

_roxie_ 09-12-2010 07:46 PM

Alıntı:

yeşilçay Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 782014)
Evet ben de hep bunu diyorum kendime hata yapmaman gerekir. Ama hep hata yapıyorum. Bunu nasıl aşacağımı bilmiyorum. Bu hatalarım yüzünden işimi kaybedebilirim. Ben yazı yazarken ya eksik yazıyorum, yada satır atlayarak yazmam yeri yazmamış oluyorum. Bir türlü bu eksikliğimi gideremedim. HATA YAPMAK KÖTÜ BİR ŞEY.

Hata yapmak kötü bir şey değil. Hata yapmak,belki de dünyanın en güzel şeyi. Sana tecrübe katan, seni sen yapan şey hatalarından aldığın dersler. Hata yapmadan yaşasaydın, hayatın çok sıkıcı olurdu ve kendini tanımaktan uzak kalırdın. Üstelik hata başarıya engel değil, tam tersi başarı kapısının bir anahtarı, yeter ki sen onlarla kavga etmek yerine onları kendine haksızlık etmeden değerlendirip dersini çıkar ve sonra onlara veda etmesini bil.

Ergenlik dönemimde bir rozetim vardı, çantama takardım hep, I love my mistakes yazıyordu üzerinde. =))

"Ben kendime güveniyorum. Hata yaptığım için, başkalarından önce ben kendimi affediyorum... Hatalarımdan ders almasını biliyorum. Kendimde eksik olduğunu düşündüğüm yönlerimi geliştirme fırsatını bana verdikleri için hatalarıma teşekkür ediyorum. ve onları sevgiyle hayatımdan uğurluyorum."

kendine bunu telkin et gör bak neler olacak =)

nurbanu25 08-08-2011 05:25 AM

aynı durum bende de mevcut.bunun tamamen özgüven eksikliğinden kaynaklandığı kanısındayım...

Berilce 08-08-2011 12:14 PM

Alıntı:

nurbanu25 Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 804227)
aynı durum bende de mevcut.bunun tamamen özgüven eksikliğinden kaynaklandığı kanısındayım...

Özgüven eksikliği evet bir de ailelerin yanlış tutumları da hata yapmaktan korkmaya, hatalarınla barışamamaya, kendini yetersiz hissetmene neden oluyor. Sürekli seni diğer çocuklarla mukayese eden, notlarını beğenmeyen, yaptığın işleri bir türlü beğenmeyen bir ebeveyne sahipseniz, bu sizde hep mükemmel olma arzusu doğuruyor, tabi bu tüketici bir süreç... Özellikle ebeveyninin de saplantıları, hataları olduğunu bilmeyecek yaştaki çocuklar için bu süreç sancılı gelişiyor. Halbuki kazanan kimse yok, ebeveynden nefret eden "yaşlı çocuklar", ya da bir türlü "büyüyemeyen ergenler" oluşuyor sonuçta... Özellikle bu forumu izleyen küçük yaştaki kişiler varsa onlara önerim; anne babalarını fazla gözlerinde büyütmemeleri, onlarda hata yapabilir. Biz bir şekilde büyüdük, bir yol bulduk ama, Türkiye'de hızlı bir değişim var, bu değişime ayak uyduramayacak yapıdaki ailelerin çocukları bundan olumsuz etkileniyorlar.

pinky9 14-09-2011 04:39 PM

Alıntı:

_roxie_ Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 782389)
Hata yapmak kötü bir şey değil. Hata yapmak,belki de dünyanın en güzel şeyi. Sana tecrübe katan, seni sen yapan şey hatalarından aldığın dersler. Hata yapmadan yaşasaydın, hayatın çok sıkıcı olurdu ve kendini tanımaktan uzak kalırdın. Üstelik hata başarıya engel değil, tam tersi başarı kapısının bir anahtarı, yeter ki sen onlarla kavga etmek yerine onları kendine haksızlık etmeden değerlendirip dersini çıkar ve sonra onlara veda etmesini bil.

Ergenlik dönemimde bir rozetim vardı, çantama takardım hep, I love my mistakes yazıyordu üzerinde. =))

"Ben kendime güveniyorum. Hata yaptığım için, başkalarından önce ben kendimi affediyorum... Hatalarımdan ders almasını biliyorum. Kendimde eksik olduğunu düşündüğüm yönlerimi geliştirme fırsatını bana verdikleri için hatalarıma teşekkür ediyorum. ve onları sevgiyle hayatımdan uğurluyorum."

defterime not ettim bu telkini,çok teşekkürler iyi ki varsın:)

lanterna viridis 14-09-2011 05:05 PM

Alıntı:

_roxie_ Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 782389)

kesinlikle işe yarıyor....y789

WEZ Format +3. Şuan Saat: 03:40 PM.