Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07-01-2011, 07:49 PM   #10 (permalink)
yaseminist
Çevirmen

yaseminist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1,578
283 Mesajinıza toplam 2,066 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
yaseminist is a jewel in the roughyaseminist is a jewel in the roughyaseminist is a jewel in the roughyaseminist is a jewel in the rough
Standart Cevap: Vizesiz Gidebileceğimiz Ülkeler...

Konu gezmek olunca, ben de birşeyler yazmadan edemedim
Madem vizesiz gideceğimiz ülkelerden bahsediyoruz, ben de size fikir olması açısından bu yaz kendi arabamızla rahatlıkla vizesiz olarak ziyaret ettiğimiz 3 ülkeden bahsedeceğim.
Bu yılki tatilimiz 3 hafta idi, 3 haftada 3 ülke gezdik: Suriye, Ürdün, Lübnan. Bu ülkelerin hiçbirinde de vize istenmiyor
Sadece pasaportlarımız ve araba için istenen triptik belgesi haricinde hiçbir belge istemediler. Gümrüklerden arabamızla geçmemize rağmen, hiçbir sorun çıkarmadılar. Hatta Arap ülkelerinde Türkleri aşırı derecede çok sevdikleri için, bize ücretsiz tatlı ısmarlayanlar, evinde çay içmeye davet edenler bile oldu.

Suriye, kültür turizmi açısından harika bir yerdi. Ürdün'de dünyanın en büyük antik kenti olan Petra'yı gezdik, öyle büyük bir yer ki, iki günlük bilet aldık ve iki gün boyunca sabahtan akşama kadar antik kentin altını üstüne getirdik. Sonra Ürdün'de dünyanın en tuzlu denizi olan Lut Gölü'nü gördük ve tabi ki yüzdük Yüzmek ve hiçbir zaman batmayacağını bilmek çok güzel bir duyguydu. Lübnan'ın doğası harika idi, denizi süperdi. Dünyanın yedi harikasından biri olmaya aday olan Jeitta Grotto'yu yani dünyanın üçüncü büyük mağarasını gezdik, Beyrut'ta teleferik ile tüm şehri kuşbakışı görmek harika idi ve daha bir sürü harika anılarımız oldu Kendi arabamızla tam 6300 km yol yaptık, süper bir macera oldu bizim için...
Vizesiz komşu ülkeleri olan Suriye, Ürdün ve Lübnan'a gitmek isteyen varsa kesinlikle tavsiye ederim...

Şimdi gitmek istediğimiz yerler arasında yine vizesiz gidilebilecek Maldivler ve Tanzanya var, inşallah gidebiliriz...

Herkese iyi gezmeler
yaseminist isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla