Tekil Mesaj gösterimi
Alt 08-08-2010, 05:25 PM   #2 (permalink)
yeni bir hayat
Super Moderator

yeni bir hayat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 30,500
1,573 Mesajinıza toplam 7,820 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
yeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant future
Standart Cevap: Zamanı verimli kullanma yolları

Teşekkürler Caner,çok faydalı bir paylaşım..

Ben de zamanı verimli kullanmakla ilgili birşeyler eklemek istiyorum..

Zamanı etkili ve verimli kullanmak için eylemlerimizi dört karede inceleyebiliriz:

1-Gereklilik Karesi
2-Kalitelilik Karesi
3-Yanıltan Kare
4-Zarar-Kayıp Karesi

1-Gereklilik Karesi:Hemen müdahele edilmesi gerekli işlerin oluşturduğu karedir.Örn;Hastalıklar,Sorunlar,Ödemeler,Şükürler ,Dini Vecibelerimiz vs... Yani hem acil hem önemli şeyler..

2-Kalitelilik Karesi:Önemli olmakla birlikte,aciliyet modunda yapılamayacak işler..belli bir süreç isteyen işler..Örn;Eğitim,Öğrenmek,Planlamalar(her çeşit),Sağlıklı ilişkileri kurmak ve geliştirmek,Değerler,Tedbirler,Sanat vs...

3-Yanıltan Kare:Aldatan kare,bazen acil olmakla birlikte önemli olmayan,özen gerektirmeyen işlerden oluşan kare..Örn;Bazı temizlik yöntemleri (aşırı titizlik),ziyaretler (tebrik,taziye gibi..bu ziyaretler bazen tel. ile de halledilebilir),ikili görüşmeler (kişilerin ve sizin ihtiyacınıza göre zaman dilimi koymalısınız,5dk, 15 dk veya bir saat ),Başkalarının önceliklerini öncelemek(arkadaşınızın çantasını yokuşu çıkana kadar taşıyın,yardım etmek güzeldir fakat yokuşu çıkana kadar..sınır koyulmalı),Sürekli başkalarına ait sorumlulukları üstlenmek (annelerin çocuklarına karşı, eşlerin birbirlerine karşı),Yetki Vermemek vs...

4-Zarar-Kayıp Karesi:önemli ve acil olmayan işlerin oluşturduğu kare...Örn; Ev Toplantıları,Günler, Yakınmalar,Şikayetler, Sürekli Tekrarlanan İç Hesaplaşmaları,Faydalı bir amaca bağlı olmayan konuşmalar, Televizyon-internet bağımlılıkları,Fazla Uyku vs...

Bu karelerdeki örnekler çoğaltılabilir..

3. Karenin 1. Kare ile karışması,4. Kareyi hazırlar..
2.Kareyi oluşturmak için 1. ve 3. Karelerin bilincinde olmak gerekir..

Bu kareleri hayatınızda oturtmaya başladığınızda,güzel değişiklikler yaşayacaksınız..Sürekli zamanınızı çalarak sizden istifade etmeye çalışan yakınlarınız bu durumdan hiç hoşnut olmayacaklardır..Eğer siz, emir vermeye çalışan bir kişiyseniz siz de memnun olmayacaksınız:)
yeni bir hayat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla