Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04-05-2007, 10:18 PM   #4 (permalink)
25emel
Guest

Standart Ynt: Bırakma Sürecinde Yaşananlar

sevgili sigara müptelası arkadaşlar!!! durun durun dinleyin beni....
elinizde sigara püfür püfür içiyorsunuz.dumanı efill efil süzülüyor.sigara parmaklarınızın arasında cigerlerinizi kirletmek için sizin ritmik ritmik onu dudaklarınıza yaklaştırmanızı bekliyor.hain bir düşman gibi kaleyi içten vuracakya...neyse ben lafı çok uzatmadan bırakma sürecinde yaşadığım deneyimleri anlatayım.gerçekten istediğim şey nedir die önce bir düşündüm.bana verdiği zararı önce göstermeliydim kendime.bağışıklık sistemin zayıflamıştı sanki sık sık hastalanıyor,yakalandığım hastalığı atlatmaktada zorlanıyordum ki çogu solunumla ilgili(bu hastalıklar grip larenjit farenjit vb hastalıklar)sigara dumanı hastalığı tetikliyordu sanki.nefes almakta zorlanıyordum.bedenim gittikçe yaşlanıyordu.yüzüm cildim pürüssüzlügünü kaybediyordu.duygusal açıdan kendimi bağlı hissediyordum. iş hayatımda performansım düşüyordu.arkadaşların yemek vb ihtiyaçlarını karşılamaya ayırdığı vakiti ben sigara içmeye harcıyordum.daha çok düşünüyor daha az eylemde bulunuyordum uyku düzenim bozulmuştu.düşünsenize gecenin bir yarısı nerden aklıma geliyor bilmem kalkıp sigaramı içiyor öle yatıyordum .mecburdum sanki (mecburiyetlerden pekde hoşlandığım sölenemez 44) baktım durumlar vahim ve kendime sordum sen bumusun olmak istedigin sey bumu karar ver önce dedim.aynaya baktım açıkcası görmek istediğim şey o deildi.gerek bu durum gerekse sevgili anacığım davranışları kararımı vermeme etkili olmuştu.karar vermiştim artık bırakacaktım bu beraberliğe bir nokta koymanın zamanı gelmişte geçiyordu elimdeki sigarayı söndürdüm.yarım yamalak söndürülmüş izmaritten dumanlar hala süzülüyordu ve ben onu daha şimdiden özlemiştim ilk saatler kolay geçmişti hani nikotin hala bir yerde dolaşıyor ya... 44 sonraları ona yaklaşmak için bahaneler bulmaya çalışıyorsunuz.sanki sinirleriniz lastik ve onları biryerlerden çeken birileri var gibi oluyor.inanılmaz geriliyordum . ya düşünsenize karşınızdaki insan size seni seviyorum diyor siz sanki size küfretmiş gibi hissediyorsunuz...eliniz sigaraya uzanıyor kendinize verdiğiniz sözü hatırlıyorsunuz derin derin nefes alıp veriyorsunuz. kendinize -şimdiyi düşün şimdiyi düşün die telkinlerde bulunuyorsunuz. rahatlıyorsunuz. 44 trafige çıkıyorsunuz arabalar üstünüze üstünüze geliyormuş gibi hissediyorsunuz.eliniz sigaraya uzanıyor kendinize verdiğiniz sözü hatırlıyorsunuz derin derin nefes alıp veriyorsunuz. kendinize -şimdiyi düşün şimdiyi düşün die telkinlerde bulunuyorsunuz. rahatlıyorsunuz 44.komedi izliyorsunuz o flimi öle derinden izliyorsunuz ki herkes gülerken siz mutlaka bir yerlerde bi duygusal yogunluk buluyorsunuz.(bir anda inanılmaz bi eleştirmen oluyorsunuz 44) eliniz sigaraya uzanıyor kendinize verdiğiniz sözü hatırlıyorsunuz derin derin nefes alıp veriyorsunuz. kendinize -şimdiyi düşün şimdiyi düşün die telkinlerde bulunuyorsunuz. rahatlıyorsunuz 44. bahane bulmak adına karsınızdakini dinliyor onu anlamaya çalışıyorsunuz (bu durum empati yeteğinize inanılmaz katkıda bulunuyor 44) eliniz sigaraya uzanıyor kendinize verdiğiniz sözü hatırlıyorsunuz derin derin nefes alıp veriyorsunuz. kendinize -şimdiyi düşün şimdiyi düşün diye telkinlerde bulunuyorsunuz. rahatlıyorsunuz. bahane bulmak adına bulunacağınız o kadar çok durum varkiii istediğimiz kadar arttırabiliriz örnekleri...ama kesin olan şeylerden de bahsetmek istiyorum.nefes alıp vermeniz daha kolay oluyor düşünmeniz karar vermeniz ve uygulama hızınız o kadar çabuklaşıyorki siz bile kendinize dönüp bakıyosunuz bu benmiyim diye alışmıştınız ya daha çok düşünüp daha az eylem yapmaya…parfüm kokum duman kokusuz daha güzelmiş… 44 cildiniz gençleşiyor,kendini yeniliyor, tazeleniyor.elinizi nabzınıza koyun kalp atışınız bile daha ritmik oluyor.hiç unutmam arzu ablaya –ya bunlar uyduruyor baksana ne zararı var bunun ya!beklerken eşlik eder ağlarken eşlik eder.. falan ben saymaya başlamıştım.-gel bak cigerlerinin geleceğini göstereyim sana dedi.tıkalı lavabonun yanına götürdü beni - bak işte bunun açmaya çaresi var senin cigerlerinin öle bir alternatifi olmayacak…dedi.olduğum yerde kalmıştım iyi kapak olmuştu bana.verecek cevabım yoktu….