Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14-05-2009, 12:23 PM   #3 (permalink)
Motorhead
Teğmen

Motorhead - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 17
33 Mesajinıza toplam 116 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
Motorhead is an unknown quantity at this point
Cool Cevap: Elektro Gitarın Anatomisi

Sevgili Umutsuzmavi;
Nickindeki tezatlık gözümden kaçmadı değil...
Şimdi senin sorunun cevabı şudur:
1- Elektrik gitar alacaksan eğer, kurs vb desteklere ihtiyacın olacak elbette.Ama hangisine? Sana bu saatten sonra vahiyle gelmesi, içine doğması imkansız...
Gitar dersi gerekli midir?
-Hayır.. Aslında bu senin kulağınla alakalı bişey. Uzun zamandan beri bu müziği dinliyorsan işin daha da kolay. Örneğin ben, kendi kendime öğrendim. Nette bi ton metod kitapları var. e-book olanından bitanesini indir, çalış ordan... Başta gözünü korkutabilir...
Ama bence en başta hiç deftere kitaba bakmadan perdelere basmaya başla, e herealde nasıl tutukacağını, nasıl basacağını filan biliyorsundur. Böylelikle perdelerdeki sesleri tanımış olursun. Beynine bu sesleri kaydedersin bir nevi... (bu olayı yaklaşık 1 ay yap) (bas notalara rast gele, klavyede gezin)
Sonra çok sevdiğin şarkılardan oluşan bi play list yap ama ritmlerden çok solo olanlara bak, çünkü tek parmak, tek string çalabiliyor olacaksın. Daha sonra bu şekilde çalışıp peugeot 206 reklamındaki gibi vura kıra benzettiğin şarkıları duyduktan sonra sana süpersonic bir gaz geleck... Gitarın sevgilin olacak, kara topraktan sonra en sadık yarin olacak... (ne benzetme ama...)

Bu noktada, o ritm kitaplarından başla çalışmaya, akorları tanı, çok basit örneklerle öğretiyor zaten, hep bilindik parçalar filan var... Akdeniz akşamlarını çalmaktan ve dinlemekten kusuntu geliyorsa başka akorlar indir netten, kolay olanlarından... Örneğin Deep Purple - Smoke on the water... İnanılmaz ama çok basit bir akoru var... Nirvana da öyle, üç akorla ortamı coşturabilirsin...

Gitar alacağından bahsetmişsin bide, hemde eletrik gitar alacağından
Dostum! Hayatının en doğru kararını vermişsin... Emin ol!
Eğer Rock vb türler (çok ağır olmayan türler bunlar [alternative, pop-rock-punk rock vs..]) dinliyorsan ve parçaları dinlerken elinde hayali penanla "rıngır dı rıgındın dır" diye ritmler atıyorsan kesinlikle elektrik gitar almalısın. Ben öyle yaptım heavy, glam, dark, depressive ve Rock'n RoLL dinlediğim için.

Konuya dönecek olursak; "ilk" olması işi feci zorlaştırır, ultra parabolik paradokslara sokar insanı, her duyduğu yeni tavsiye bir öncekini unutturur. Aynen öyle... Ben gitarımı almadan önce yaklaşık 1,5 ay araştırma yaptım...

Sonunda ;
Stagg S300 - BK modelinde karar verdim. Neden Stagg? Neden bi başkası değil?
1-Fiyat-Kalite oranında gerçekten 1 numara bir gitar.
2-Klavyesi çok rahat
3-Kullanılan malzeme çok kaliteli
4-Gitarın tüm parçaları Stagg tarafından üretiliyor (bunu manyetik ve akor mandallarının üstündeki "stagg" yazılarından görebilirsin"
5-Uzakdoğu firması değil.
6-Kasası (stratocaster) inanılmaz rahat (ergonomik yani) (Yamahalar yada diğerlerin kasası çok sert köşeli, kucağında çalıyorsan şayet, bacağının üstünden kamyon geçmiş gibi oluyorsun)
7- Çoook seksiiii...

Neden xxxxx değil?
1-Alırsan ya ibanez yada Cort alırsın, piyasa nokia gibi bu ikisi,
2-İbnezlerin adam gibi olanı 270 united states dollars [hakeza Cortingen de öyle]
3-Bir ingiliz atasözü derki; "alırsın Cort, olursun Mort"
4-Online ensturman satan bazı sitelerde örnek "sample" ses koyarlar, sakın kanma... o sesi o denli güzel çıkaran gitar değil kullanılan ekipmandır. Sakın diyim bak...
5-Aldığın yerde önemli, Stagg gitarlarının Türkiye distribütörü Senfoni Müzik, gerçekten satış sonrası hizmeti en kaliteli olan firmadır... Diğerlerinde bu hizmeti bulamazsın...

Amfi'de alman gerek senin. Alacaksan eger İbanez'in TBX 15R modeli tavsiye edilir. Pahalıdır ama biraz. o olmaz dersen yine ibanez'in 10G modeli var, hem hesaplı hemde başlangıç için yeter sana...

Bi süre sonra "distortion" yetersizliğinden nefes almakta güçlük çekebilirsin. Doğaldır =) Paran varsa eğer, almışken bide prosesör al. Manyağı olacağının garantisini veriyorum, beğenmezsen paran iade... Prosesör olarak eğer multi efekt istiyorsan dijital olanından almak zorundasın, analogların multisi tek baına satılmıyor, bir birine eklenerek yapılabilir ve bunun maliyeti çok yüksek olur. Sana tavsiyem Digitech RP 90 prosesör alman. Gerek distortion tonları gerek cleanleri, reverbleri, delayleri on numara... Konser filan vermeyeceksen yeterde artar bile. Niçin RP 90? Çünkü; diğer RP serilerinden çok daha iyi, (RP100, RP250 vs..) Kontrol ve editleme olayı çok basit ve fonksyonel, yaratıcılığını geliştirebileceğin bir makine:) İstediğin tonu elde edebilirsin. En sevdiğin toplulukların kullandığı tonun aynısıyla onlara eşlik edebilirsin -ki bu bungee-jumping olayından bile daha heyecan verici bişey...

bu verdiğim ekipmanları araştır... Ama dinlediklerine sakın kanma...

Son olarak, bu yazdıklarım birebir kendi tecrübelerimdendir, aylarca zaman harcadım, en iyisi olsun diye... Burda hazır yapılmışı var Bilirim bu sürecin sancılarını, elimden geldiğince değil de, her zaman yardımcı olurum... "Aşktır" gitar...

Stay Heavy