Tekil Mesaj gösterimi
Alt 08-03-2007, 10:15 AM   #13 (permalink)
lalezar
Çevirmen

lalezar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 0
109 Mesajinıza toplam 249 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
lalezar is an unknown quantity at this point
Standart Panik Atak Korkusu

Bence herkes kendi hayatında nelerin pa’ya zemin hazırladıgını,özellkile hangi yanlışları yaptıgını görebilir.bende arkama dönüp baktıgımda aslında kendi tutumumla ilgili pek aydınlık bir şey görmüyorum. Başkalarına çok fazla taviz veren ama buna karşın,kendine neredeyde hiç iyi davranmayan.,sürekli bir şeylerin yasını tutan..kendini hiç ifade edemeyen hatta düşüncelerini söylemeye korkan,umutsuz biriydim.peki bunun altındaki sebep neydi diye çok aradım?? Demekki insanları kaybetme korkusu agır basıyordu,yoksa sana kötü davranan biri karşısında niye put gibi durasın?? Kendini ifade et,sorgula en azından??bunun da altında sevgiyi yitirme endişesi ve bunun da altında tabi sevgisiz büyümüş olmak yani duygusal açlıgın had safhada oldugu bir tavmatik durum…

Ayrıca tüm bu yoksunluktan korkmalara ragmen kendi hayatım için neredeyse hiçbirşey yapmamışım,son moda tabirle hayatımın kalitesi için hiç ugraşmamışım.kendimle hiç ilgim olmamış..maksadım yanlışlara dikkat çekmek burada..bu ve buna benzer hataları tespit ettikten sonra tamir etmeye koyuldum…tuttugum yasları özgür bıraktım,her zaman hayat farklı alternatifler sunar,yıllarca bir insanın yası nasıl tutulabilir,işkence gibi…hayatı fazla ciddiye almadım…belki bunların daha da altında yeterince güçlü olmadıgıma inanmak vardı,sürekli başkalarına ihtiyaç duymak ne korkunç ve sana hiçbir faydaları yok..aslında aradıgım güç damarlarımda akan kanda mevcuttu…ne kadar inebildiysem artık en derinlerde ki yoksunlukları gidermeye koyuldum onları doyurmaya çalıştım..…kendi başıma mutlu olmayı ögrenmeliydim,ya sürünecektim ya başaracaktım…

Aslında çogumuz gibi eğitimli biriyim.ama yaptıgım hatalara bakıyorum da ,hiç egitim almamış biri bile insanlara bu denli taviz vermez,en azından azgını açıp bir şey söyleme cesareti gösterir.kendimi korkmadan nazikçe ifade etmeyi öğrendim kısaca ..
Geçmişe bakıp durmaktan vazgeçtim,şimdiden sonrası için ne yapabilirim??ayagımda agır bir pranga gibi durdukça ,pişmanlıklar,üzüntüler asla yol alamıycagımı fark ettim..en iyisi onları da özgür bırakmak..

Aslında bir nevi Socratın dialectiğini kullnadım da diyebilirim.yani sürekli sora sorarak mantıklı cevaplar bulmaya çalıştım…korkularımın çok fazla oldugunu anladıgım bir an bu yöntemi kullandım…yani şöyle:diyelim ki yolda yürürken bayılmaktan korkuyorsunuz…hatta bu yüzden evden çıkmak zor geliyor,yanınıza tanıdık güvendiğiniz birni istiyorsunuz…kendime şunalrı sordum..
X- yolda yürürken bayılmaktan korkuyorum,başım dönüyor,dengem bozuluyor.
Mantık-peki neden bayılasın,bayılmanı gerektirecek ne var??
X-aslında bayılmam için bir sebep yok..ama aklımdan atamıyorum.
Mantık-peki farzedelim bayıldın,en kötü ne olabilir.bayılırsın,yerde bir süre yatarsın,ayılınca yoluna devam edersin..
X-ne diyorsun,insanlara rezil olacagım,herkes başıma toplanacak,beni ayıplayacaklar…
Mantık-bunda rezil olacak ne var,hepimiz olümlüyüz hatta ,etten kemikteniz,üstelik burada herkes senin gibi ölümlü..
X-aslında haklısın.ama kalbim çarpıyor kendimi kötü hissediyorum.
Mantık-peki kalbinde bi rahatsızlık var mı?
X-yok .kalbimde bir şey çıkmadı..
Mantık-demekki kalbini çarptıran senin kaygıların..yani sen kaygılanıp bundan korktugunda mükemmel vucüt devletinde şunlar oluyor;
Sen korktugunda savunma mekanizman harekete geçiyor ve kalbinden daha fazla ve hızlı kan pompalamasını istiyor,çünkü sen bu emri veriyorsun yani kaslarının daha fazla kana ihtiyacı oldugu mesajını veriyorsun….kaslarıma daha fazla kan gelsin,bayılmamayım buradan hızlı hızlı geceyim..bu arada beyne giden oksijende bir azalma meydana geliyor,sen kaygılandııgında bu hep olur..aslında bayılmak da vucudun kendini koruma veya rölantiye alma yöntemidir…yani bu olsa bile bedeninde senden yana ama bunun olması için bir sebep yok..
X-yani bunların hepsi benim kuruntum..
Mantık-bence sen bu korkunun derininde yatan sebepleri bul çıkar onların üstesinden gel..mesela insanlara güvenmiyor olabilirsin,onlara kendin için biraz güven.
Veya buna benzer sorunların olabilir..etrafındaki insanlarla iletişim kur,veya dikkatini başka şeylerde yogunlaştır rahatlarsın…
X-sanırım haklısın bu konuda çalışmalıyım..

Her korkuma bunu uyarladım şaşırtıcı sonuçlar çıktı…umarım faydalı olabilmişimdir
yani sevmeyi ve gülmeyi yeniden ögrendim..
wave

lalezar isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla